| Stancu_Diana_1991 a întrebat:

Cum aflu baza unui triunghi dreptunghic cand stiu inaltimea si ipotenuza

8 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Aplici teorema lui Pitagora.
Este una dintre cele mai simple probleme de geometrie plană.

| corolav a răspuns:

Pentru Ionela Toma.
Domnișoară, dacă în enunțul problemei ni se spune că se cunoaște înălțimea (deci o catetă) și ipotenuza, cum poate fi ipotenuza baza ( care, conform enunțului e o necunoscută)?
Nu e clar că baza este una dintre catete?
Asta e o variantă.
Există și varianta pe care o spui matale, dar e mai puțin probabilă.
Mai exact, altfel ar fi sunat enunțul problemei.
În altă ordine de idei, corect este „aceeași" ( femininul de la „același").
„Aceiași" este pluralul masculin de la „același".
(vezi DEX).
Adică așa :
același profesor;
aceeași profesoară;
aceiași profesori;
aceleași profesoare;
Ține minte pentru viitor.
Ți-o spune un profesor (fost) de meserie.
Sănătate!

| SkyPilot a răspuns (pentru corolav):

Presupunerea ca se cunoaste o cateta este un pic exagerata daca ma pot exprima asa.

| corolav a răspuns:

Pentru InquireWithin
Cred că trebuie să te contrazic.
Și nu e vorba de nicio filozofie.
Orice triunghi dreptunghic, d.p.d.v. al laturilor, are două laturi, alăturate unghiului de 90 de grade, numite catete, și o a treia latură, ipotenuza, care se opune unghiului de 90 de grade.
Pînă aici sper că sîntem de acord.
Ce ne spune enunțul problemei?
Cum aflu baza ( unui triunghi dreptunghic) cînd știu înălțimea și ipotenuza.
Nu este clar, din acest enunț, că baza și ipotenuza nu sînt unul și același lucru?
Și atunci există două variante.
1) Una din catete este baza, fapt care ar confima enunțul dat.
2) Ipotenuza este baza și atunci enunțul dat este greșit.
Sper că am fost clar.
Sănătate!

| SkyPilot a răspuns:

Aplici mai intai teorema inaltimii si determini lungimile celor doua segmente determinate de inaltime pe ipotenuza.
http://mate123.ro/formule-matematice-geometrie-generala/teorema-inaltimii/
Apoi aplici de doua ori Pitagora pentru a determina catetele. Astfel evitam discutia filosofica despre baza si ipotenuza :)

| IonelaToma a răspuns:

Baza este ipotenuza, ce alta baza exisa in triunghiul dreptunghic?

| corolav a răspuns (pentru IonelaToma):

Nu e adevărat!
Baza este latura de jos. De regulă una dintre catete.

| IonelaToma a răspuns (pentru corolav):

Eu nu sunt de acceiasi parere, baza este ipotenuza nu una din catete. Mai informeaza-te!