| dfwq23 a întrebat:

Cum aflu căti neutroni, protoni si electroni are un obiect. Abia am învățat la scoala si n-am înțeles nimic si am trecut la al doilea capitol si am de dat test. Deci cum aflu căti n p si e are un obiect, in pași scurti că-s prăpădit cu explicatiile complicate

Răspuns Apreciat de Editori
| NLS a răspuns:

Obiectul acela la care te referi, e unul dintre elementele chimice din tabelul lui Mendeleev.

Fiecare element are in tabel un numar de ordine.
Acel numar se numeste NUMAR ATOMIC si se noteaza cu Z.

Z= numarul de protoni = numarul de electroni

Numarul de neutroni (N), il afli scazand din masa atomica a elementului (A), numarul atomic (Z)

N=A-Z

Masa atomica o gasesti in tabelul periodic, sub numele elementului (acele numere cu virgula)
EA TREBUIE ROTUNJITA pentru a putea calcula nr de neutroni.
Asadar,
pentru Fosfor 30, 974 va fi rotunjit la 31
iar pentru Clor 35, 45 va ramane 35

https://www.ptable.com/? lang=ro#Writeup/Wikipedia

2 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Tu cum crezi ca ar fi posibil? laughing

| Dismally a răspuns:

Cea mai singura metoda e sa-i numeri big grin