| SonicAndrei a întrebat:

Cum aflu dacă un triunghi e dreptunghic sau isoscel știind doar laturile?

Răspuns Câştigător
| OliverHeldens a răspuns:

Cateta1 la patrat+cateta2 la patrat=Ipotenuza la patrat big grin

17 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti folosi reciproca lui pitagora. De ex:
9la a2 =81, 12 la a2=144, 15 la a2=225. Din astea rezulta ca 225=81+144, daca chiar 81+144 =225 teorema e adevarata si pui un A langa, apoi din asta rezulta ca unghiul are 90 de grade. Iar daca cele doua laturi de langa unghiul drept sunt egale, atunci triunghiul e isoscel. Reciproca suna cam asa fara cifre cel mai mare nr la a doua = cele lalte doua numere adunate la a doua, daca intr.adevar e asa, ai aflat ca triungiul este dreptunghic.

| SonicAndrei explică:

Mersi tuturor! Cu toții ați adus răspunsul pe care-l căutam (am mai uitat și eu din geometrie...) și ar trebui ca toți să primiți funda. Din păcate nu se poate, deci voi alege primul răspuns corect.

| Perfecşăn a răspuns:

- isoscel :

Vezi dacă are două laturi egale.

- dreptunghic

Dacă laturile sunt diferite, poţi face următorul lucru : să spunem că avem laturile AB, BC, AC, ok?
AB = 3
BC = 4
AC = 5
Trebuie să le ridici pe fiecare la pătrat :
AB [PĂTRAT] = 9
BC [PĂTRAT] = 16
AC [PĂTRAT] = 25
Observăm că AB + BC = AC - rezultă că triunghiul este dreptunghic.
P.S. : numerele acestea sunt pitagorice, deci dacă le ştii, poţi spune doar că este dreptunghic datorită faptului că laturile sale au valori pitagorice.

| OliverHeldens a răspuns:

Daca e dreptunghic aplici teorema lui Pitagora, iar isoscel ai nevoie de 2 unghiuri de acelasi grad
Vezi ca poate sa fie un triunghi dreptunghic isoscel cu : 45, 45 si respectiv 90 grade

| SonicAndrei explică (pentru OliverHeldens):

Aplic teorema, dar cum îmi dau seama că e dreptunghic? Nu știu nici un unghi, doar laturile.

| Mihaita21 a răspuns (pentru SonicAndrei):

Ip^2=C^2 + C^2
Daca se verifica e dreptunghic daca nu logic nu e.
Ipotenuza e latura aia cea mai mare.

Răspuns utilizator avertizat
| Mihaita21 a răspuns (pentru Mihaita21):

E + nu ori am scris aiurea

Răspuns utilizator avertizat
| SonicAndrei explică (pentru OliverHeldens):

Mersi!

| OliverHeldens a răspuns (pentru SonicAndrei):

Cateta1 la patrat+cateta2 la patrat=Ipotenuza la patrat big grin

| Cobrinsky a răspuns:

E foarte simplu. Aplici reciproca teoremei lui Pitagora... Adica ridici la patrat toate laturile si daca 2 dintre ele au suma egala cu cealalta inseamna ca este dreptunghic si latura aceea mai mare este ipotenuza... Sper ca am fost de folos