| anonim_4396 a întrebat:

Cum aplici la o universitate din strainatate? Intri pe baza mediei de la bac sau mai e nevoie de altceva?
E costisitor pentru un student roman sa faca facultatea in Cairo?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca este costisitor, fiindca trebuie sa platesti facultatea, examenele, cazarea, hrana, transportul, tot.
Daca nu ai parinti bogati sa poata platii cate 20-30 mii de dolari pe an pentru tine, atunci stai in tara si termina facultatea aici.
Da, media de la BAC este una din criteriile de selectie si eliminare.
Testul de limba engleza este alt criteriu eliminatoriu.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Intri pe site-ul universitatii unde vrei sa aplici si citesti ce scrie acolo. La unele poti da examen, la unele nu. Este costisitor, evident. Daca te uiti pe site o sa gasesti si detalii legate de taxa pe care trebuie sa o platesti iar pe langa aceasta mai adaugi si cazare, mancare si bani de buzunar. Daca vrei facultate gratuita in afara tarii, cauta una in tarile nordice, unde sunt gratuite majoritatea.

| DanaDaniellllla a răspuns:

Ce să cauți în Cairo? Ai facultăți bune in Romania și tu vrei în Egipt? Este extrem de periculos