| sorinush a întrebat:

Cum ar trebui sa procedez pentru a intra la o facultate din Anglia? Fara facultati de top care au multe așteptări sau facultati care se fac doar de fiță.

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca să intri la o facultate în Anglia trebuie să știi limba la acel nivel la care poți audia cursurile ca să le înțelegi. Apoi să găsești o universitate care să îți acorde bursă de studii căci acolo școala costă. Deci bursă, deci scholarship.
The best UK scholarships for international students
Chevening Scholarships. The UK government offers a global scholarship programme called "Chevening"...
Commonwealth Masters Scholarships...
Gates Cambridge Scholarships...
Rhodes Scholarships at University of Oxford...
Edinburgh Global Research Scholarships...
Denys Holland Scholarship at University College London.
Le cauți pe acestea pe Internet și aplici, adică faci cerere.
Fiecare are condițiile ei de acordare, și toate sunt la concurs, ca tine sunt mii din toată lumea care doresc același lucru.
Trebuie să faci cerere din timp pentru septembrie viitor, căci procedura durează. Vei da teste online de limbă și cultură generală la nivel de liceu în limba engleză, poate un eseu în care explici motivul pentru care dorești să studiezi o anumită disciplină și un interviu telefonic. Vei trimite copie tradusă după actele de absolvire a liceului, foaia matricolă cu notele din toți anii de studii, recomandări ale profesorilor dacă acestea se cer.
Pentru că analiza dosarului tău necesită muncă, ți se va cere o taxă de analiză a dosarului care nu este chiar mică după standarde românești. Pentru fiecare piesă din dosar se face un punctaj, și se compară punctajul tău cu al altor candidați. Dacă obții notă de trecere, mai ai nevoie de bani de drum cu un avion low cost.
Dacă ai bani de acasă pentru taxele de școlarizare, multe mii de lire pe an, atunci rămâne doar să fii acceptat academic, examen de limbă, dovada de absolvire a liceului și celelalte.
Astea sunt problemele, dacă lupți, dacă ești bun la învățătură, dacă faci cerere, ai șanse.