| emycraciun22 a întrebat:

Cum argumentez ca o opera literara apartine genului epic/liric
care ma ajuta cel mai bine si la amandoua in primul rand ii raman recunoscator si in al doilea rand funda!

Răspuns Câştigător
| AlinaaAli a răspuns:

GENUL EPIC

Genul epic:

-intr-o opera epica exista un narator(povestitor),exista personaje(participanti la actiune) si exista actiune(desfasurarea intamplarilor intr-o anumita ordine)

- modul de expunere predominant al operelor epice este narațiunea.

-cuprinde totalitate operelor epice populare sau culte.

-este genul literar care cuprinde texte în proză sau în versuri,în care un narator povestește ceva.

- elementele definitorii ale operei epice sunt:naratorul,acțiunea,personajele,preponderența narațiunii ca mod de expunere.

-autorul este persoana care imaginează și scrie un text.

-naratorul este vocea care relatează întâmplarile

Structura narativă:

- Alternanța este procedeul prin care sunt prezentate în paralel două fire narative într-un text.

-înlănțuirea este procedeul de legare a secvențelor într-o operă epică,care constă în dispunerea cronologică a întâmplărilor unele după altele.

- Inserția este procedeul care constă în includerea unei povești în alta(povestirea în ramă) într-o operă epică.

Perspectiva narativă

- Narațiunea poate fi relatată la persoana I sau la persoana a III-a.

- Narațiunea la persoana I (când naratorul povestește despre sine). El își asumă astfel atât rolul de narator,cât și pe acela de personaj implicat în evenimentele relatate.

- Narațiunea la persoana a III-a (când naratorul povestește despre alții). El pare,adesea, că știe totul despre întâmplările relatate, despre gândurile, intențiile și sentimentele personajelor.

Momentele subiectului

1. Expozițiunea ( fixează spațiul, timpul, personajele și motivul/motivele conflictului ).

2.Intriga ( momentul în care se declanșează conflictul între personaje ).

3.Desfășurarea acțiunii (prezintă întâmplările într-o ordine cronologică ).

4. Punctul culminant (corespunde momentului celui mai tensionat al conflictului ).

5.Deznodământul (momentul rezolvării conflictului ).

Spațiu și timp:

- Indicii de spațiu vizează așezarea în spațiu a obiectelor și deplasarea în spațiu a personajelor.

- Indicii de timp fac referire la momentul acțiunii.

Modalități de expunere:

Modalitățile de expunere sunt : Narațiunea, Descrierea și Dialogul.

- Narațiunea este un mod de expunere care prezintă o succesiune de întâmplări petrecute într-o ordine cronologică.

-Descrierea este un mod de expunere care constă în prezentarea sugestivă a unor obiecte, personaje si fenomene ale naturii. Descrierea literară reflectă sentimentele și impresiile celui care privește și descrie.

Descrierea :
a. obiectivă oferă informații într-o anumită manieră,conform cu realitatea.
b. subiectivă oferă informații filtrate prin viziunea autorului. Ea creează o anumită impresie și/sau emoție asupra cititorului. Este marcată de felul cum percepe sau își imaginează obiectul descris cel care face descrierea.

-Dialogul este un mod de expunere alcătuit dintr-o înlănțuire de replici,prin care se reproduce o discuție între două sau mai multe personaje.

-Dialogul ca mijloc de caracterizare a personajului se referă la: felul de a vorbi, felul de a gândi, comportamentul și atitudinile personajului caracterizat. Personajul este cel care participă la acțiunile narate.

Personajul poate fi: 1. Principal; 2. Secundar(are un rol mai puțin important); 3. Episodic(nu apare decat in 1-2 episoade) ); 4. Figurant(simplu martor).

GENUL LIRIC

In operele lirice gandurile, ideile, sentimentele, atitudinile, convingerile, emotiile sunt exprimate direct, fiind prezent eul liric.

Elementele specifice sunt :

-dragostea si natura care sunt teme permanente

-intre dragoste si natura este o imbinare perfecta in care sentimentul se armonizeaza cu elementele de cadru natural

-dragostea nu apare ca o realitate consumata, ci ca o aspiratie spre implinirea iubirii

-sunt prezentate unele motive literare :al cadrului, al legaturii omului cu natura, prezentate in stransa legatura cu elementele componente ale cadrului natural

-aliteratiile realizeaza uneori o impresionanta imagine auditiva

-simplitatea, naturaletea, limpezimea clasica a exprimarii datorita putinelor figuri de stil

-ritmurile si masurile din aceste creatii sporesc muzicalitatea, armonia versurilor

Aceste elemente specifice ilustreaza ca dragostea eminesciana ramane sentimentul eternei existente.
prezenta sentimentelor intime si a confesiunii;

-transmit o stare emotionala si creeaza o anumita atmosfera;

Un loc aparte in operele lirice il ocupa personificarile, epitetele, comparatiile, metaforele, enumeratiile, hiperbolele, alegoriile, interogatiile retorice, aliteratiile, asonantele care ajuta la conturarea unor imagini auditive, vizuale integrate perfect atmosferei lirice.