| Cristina2001star a întrebat:

Cum argumentezi ca un text este o opera epica? Fundita happy

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! 1. Începi cu definiția ( Opera „x" aparține genului epic, deoarece autorul îți exprimă sentimentele, gândurile, etc, în mod indirect prin intermediul personajelor și al acțiunilor acestora.
2. Identifici dacă naratorul este subiectiv sau obiectiv.
3. Fiind o operă epica,acțiunea poate fi structurată pe momentele subiectului și scrii pe caiet fiecare moment al subiectului pe scurt ( Expozițiunea, Intriga, Desfășurarea acțiunii, Punctul culminant, Deznodământul ).
4. Identifici spații temporali și spațiali și exemplifici.
5. Vorbești despre personaje, dacă sunt principale, secundare, episodice, etc.
6. Moduri de expunere.
7. Încheierea, având în vedere aceste argumente putem afirma că opera „x" aparține genului epic. Succes!

5 răspunsuri:
| Aberdeen a răspuns:

In primul rand identifici vocea din text(la epic este naratorul, iar in lirism eul liric).
Apoi vezi si incepi sa dezvolti tema respectivului text, punctand si cu cateva citate.
Iei in principal caracteristicile din definitii de la genul epic si le adatezi textului.
Nu este chiar atat de greu.De fapt la specia lirica as zice ca poate fi intr-o oarecare masura complicat.

Sper ca ai inteles, mult succes! big grin

| Ubitzik a răspuns:

Poi incepi cu definitia genului epic( autorul isi exprima sentimentele si ganduri in mod indirect, prin intermediul actiunii si personajelor), apoi poti spune despre titlul si tema operei, modurile de expunere folosite si ceva despre personaje happy

| Pfoaiii a răspuns:

Textu dat apartine genului epic prin facptul ca autorul isi exprima in mod direct sentimentele prin intermediul personajelor si al actiunii. Modul predominant in text este naratiunea, mod ce caracterizeaza genul epic. Acum poti sa iti faci o idee.