| marya977 a întrebat:

Cum as putea afla perimetrul unui romb daca stiu diagonalele care sunt de 40 cm si 36 cm?! thinking

Răspuns Câştigător
| Кристина21 a răspuns:

Prb d cls 7 nu?
pai intr'un romb diagonalele sunt perpendiculare si se injumatatezsc. se formeaza 4 triunghiuri dreptunghice alegi unul dintre ele si calculezi ipotenuza cu teorema lui Pitagora si ai aflat latura rombului, apoi calculezi perimetrul
FUNDIZA?batting eyelashes

4 răspunsuri:
| Кристина21 a răspuns:

Ms d funditakiss

| SabinaRsT a răspuns:

Pai da-mi id ca o fac eu si ti-o dau.

| Pufiiix a răspuns:

Imparti rombul in 4 triunghiuri dreptunghice, si dupa stiind diagonalele poti sa afli latura rombului cu teorema lui pitagora, dupa care foarte simplu afli si perimetruwinking

| olivia1998 a răspuns:

Se impart diagoanalele in doua parti congruente si aplici teorema lui pitagora in unul din triunghiurile dreptunghice.