Întrebare recomandată | Loredanaloveee a întrebat:

Cum as putea sa invat matematica fara meditator si fara ajutorul unui profesor?

Răspuns Câştigător
| bozioru a răspuns:

Ca student la Politehnica iti zic:
Ori inveti matematica cu sila (Meditator sau nu, depinde de tine) si ai sanse 50-50 sa retii ceva si peste 10minute.,
Ori cauti sa o intelegi si sa faci cumva sa-ti placa, cel putin pana cand o termini definitv cu ea.

Presupunand ca esti la liceu, incearca sa faci exercitii din fiecare tip, incepand cu cele mai simple pana la cele mai complicate. (Daca nu te descurci, cauta niste exercitii rezolvate mai intai).

In matematica conteaza pana intelegi cum rezolvi un exercitiu, mai departe o sa fie o placere sa-l rezolvi.

Paranteza: In primii 2 ani am avut restanta la toate matematicile, in anul 3 cand le-am refacut, le-am luat pe toate cu note intre 8 si 10.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Matamatica se invata exersand!
Lucrand zilnic minim 5 exercitii si 5 probleme!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se poate să o înveți bine fără profesor și meditații.

| aneliram a răspuns:

Din cărți, de pe Youtube, sunt multe site-uri.

| rijkaard a răspuns:

Fara meditator si fara ajutor de profesor deci singur(a)

| Dolores214 a răspuns:

Pe net găsești sau yutube

| fazakasmariana a răspuns:

Sa fiu atenta la ore.