| GabrielPaul7 a întrebat:

Cum as putea sa invat sau sa retin usor matematica?
Va rog sa ma ajutati daca stiti cum...

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Există o metodă. Clasică, chiar invechită aș spune: Exerciții până te saturi de ele

| GabrielPaul7 explică (pentru sierra1):

Si daca nu stiu sa le fac?
Mai stii si alte metode?

| sierra1 a răspuns (pentru GabrielPaul7):

Sorry - asta e matematica! Alte (eventuale) soluții oferite sunt kk-maca

| 039liam35w a răspuns:

In primul rand, trebuie sa nu sari capitole. In matematica, toate se leaga intre ele. Trebuie sa inveti LOGIC si sa lucrezi singur. Conteaza orice exercitiu lucrat pentru avansarea in materie. Poti sa le rezolvi pe cele de la clasa din nou. Unde nu stii, intreaba-ti profesorul, pentru ca el de aceea e acolo, sa te ajute. Acum, depinde unde ai probleme:In cazul algebrei, intr-adevar, lucrul e solutia. Reciteste-ti notitele din clasa, iar daca te incurci la teme, poti intreba un coleg/adult.
In cazul geometriei, este foarte important sa nu sari nici macar o lectie, deoarece toate se leaga si vei avea extreme de mare nevoie de bazele geometriei, pentru ca materia se va amplifica si fara o "fundatie solida" nu vei putea continua sa avansezi. Si aici, conteaza lucrul singur, invata formulele si cred ca vei sti sa rezolvi. Daca situatia ta la matematica, in special la geometrie, se complica sau daca simti ca nu faci fata, iti recomand un meditator. Matematica NU trebuie "tocita". Pe parcurs, daca incerci, vei avea rezultate, garantat. Success la scoala si un an nou fericit!

| GabrielPaul7 explică (pentru 039liam35w):

Multumesc pentru ajutor si pentru sfaturi.
Multumesc si iti doresc un an nou fericit!