| anonim_4396 a întrebat:

Cum as putea sa ma motivez sa invat mai mult? Vreau sa fac atatea.
Bac, admitere. Ai mei ma bat la cap, scoala, pregatiri, ajung sa ma pregatesc la toate si sa nu fiu bun la nimic.
Am dat recent simularile si am luat 9 la romana, 3, 90 matematica, 8, 35 biologie, iar ai mei au luat-o razna cand au auzit ca am picat simularea la matematica. Credeti-ma, ma simt foarte vinovat cand invat la materii care nu imi vor trebui in viata, spre exemplu romana, matematica, fizica.

Profesorii nu inteleg, ai mei ma preseaza, ma simt anxios si cu oricine as vorbi, nu ma ajuta...
Recent am avut o teza la chimie care a fost grila.Stiam cat de cat raspunsurile, dar m-am enervat atat de tare pentru ca nu eram sigur daca incercuisem toate raspunsurile corect, incat le-am incercuit pe toate ca sa nu isi dea seama profesoara ce am incercuit de fapt.

Cer doar putin ajutor.

4 răspunsuri:
| oz_1736 a răspuns:

Iti lipseste scopul. Telul pentru care sa inveti. Alege-ti domeniul: inginerie, doctor etc. Apoi vei sti ce sa faci. Stiu ce spun, am fost multi in faza asta.

| Couragebv a răspuns:

Ai nevoie de un echilibru in viata. In fiecare zi ai un stoc limitat de energie, si ai grija cum il folosesti. Daca nu a mers undeva, invata din asta, si apoi poti sa devii mai bun in timp. Si unul din lucrurile importante in fiecare zi, sa-ti aduci aminte de tine. Dupa ce ai invatat la ceva, sau ai facut un lucru, ia-ti o recompensa, fie un pahar de ceai, apa sau suc.
Spor sa ai, si multa rabdare cu tine.

| anonim_4396 explică (pentru Couragebv):

Oh, ce usor pare. Dar asa am inceput sa imi detest viata.

Nu mai am chef de nimic.
Iar acum ma suprasolicit atat de tare pentru ca atunci cand aveam timp liber, fix de invatat nu imi ardea.

| Cata_Alex_1996 a răspuns:

Ideea e următoarea pe lângă învățat și toate astea trebuie sa îți faci timp sa te și relaxezi, chestia asta îți ajuta creierul sa fie concentrat dacă te axezi pe excelenta este posibil sa eșuezi din cauza stresului, apar emoții Și gânduri stupide gen ( dacă pic) trebuie sa îți faci timp măcar o zi pe săptămâna sa te eliberezi de stres, ieși cu prieteni, colegii, faza cu matematica este posibil sa nu o înțelegi depune puțin efort dacă tot ai luat note așa bune la restul, succes