| GulDan a întrebat:

Cum as putea sa retin eu 18 opere la romana de 2-4 pagini pentru. BAC?

Am invatat vreo 5 pana acum dar incet incet imi pierd speranta ca voi mai lua BACU.

Nimeni nu ma ajuta., meditatii credeti ca m-ar ajuta?

8 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Amice, 18 lucrări, citite și comentate( rezumat, caracterizare personaje, stilul autorului, figuri de stil etc.) îți pot lua cel mult 30de zile ( deși astea trebuiau făcute în cei patru ani de liceu).
Pînă la BAC mai sunt 105 zile.
Restul de 75 îți rămîn pentru celelalte obiecte.
Ca să recapitulezi și să completezi ceea ce nu prea știi.
Încearcă măcar acum să înveți.
Hai, curaj, tragi 100 de zile și apoi ai să reușești!
Baftă!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai de ce spanac le inveti pe de rost. Bagi cateva idei esentiale si pe baza lor dezvolti. Nu invatatul pe de rost e solutia

| Morenna10 a răspuns:

Incearca sa nu techinui sa le tocesti.imagineazati in minte fiecare dintre ele.eu asa am facut.degeaba mergi la meditatii ca nu poate nimeni ca iti bage materia in minte.trebuie sa incerci singura, cu ale tale cuvinte.

| Scarlettt a răspuns:

Sunt usoooare, eu nu am citit romanele si pentru fiecare teza la romana invatam doar cu 3 zile pentru ca intelegeam opera, in fine noua ne preda in scheme si retin mai usor dupa fac eu eseul acasa de 3 pagini, dar schemele date de profa au minim o pagina, maxim 2 ca se largeste...

| Scarlettt a răspuns:

Plus ca sunt simple si imagineaza-ti ca povesteti ceva, ca in realitate, pune-te in pielea personajelor, nu e asa greu...

| aXandra a răspuns:

Îți sugerez să nu înveți comentarii degeaba. Crede-mă ca ai șanse mici să iei bacu așa. Ca să înveți la română trebuie să înveți schițat, să știi în mare și gata. Comentariile nu sunt atât de greu de reținut, dar trebuie să știi ceva nu tot, iar mai apoi bați câmpii cu grație. Chiar dacă unii spun că improvizația nu ajută, eu sunt de altă părere.
Baftă!

| 크리스티나kristinikaaクリスティーナ a răspuns:

Meditatiile te-ar putea ajuta, intr-adevar daca vrei o nota mare trebuie sa stii operele literare, dar daca vrei sa te limitezi la 5 si maxim 7 trebuie sa stii sa faci foarte bine primele 2 subiecte si asa poti lua maxim 7 si daca te duce capul sa scrii si la subiectul 3 poti lua si mai mult, si incearca sa nu le inveti motamo pentru ca nu o sa retii mare lucru... Citește pe fiecare zi 5 opere de cateva ori si sigur o sa ti ceva minte... Sper ca ti-am fost de folos, fundita?

| TheKataGirl a răspuns:

Eu zic sa incerci sa le retii logic. Adica citeste o opera, apoi pune foaia de o parte si, fara sa te uiti, scrie tot ce iti amintesti din ce ai citit. Apoi uita-te la ce ai uitat si incearca sa iti creezi o logica. Mai uita-te peste opera un pic, apoi fa o pauza de 5 minute. Dupa pauza, repeta pasii cu alta opera. A doua zi, pentru operele citite cu o zi in urma, scrie tot ce iti amintesti, abia apoi uita-te peste foaie. Fa asa de trei-patru (sau mai multe) ori pe saptamana. O sa le retii pana la urma.