| anonim_4396 a întrebat:

Cum calculez cu cati bani sunt platit pe zi sau pe ora? Salariul net il impart la cat zile lucrez intr-o luna?

2 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Ai o suma care reprezinta salariul tau net (in mana).

Acum depinde daca te platesc standard la luna sau la cate zile are luna respectiv cate ore ai lucrate in ea.

In mod normal imparti la 28-31 pentru a vedea cat ai pe zi in functie de luna sau la 160 ore (lucru de luni pana vineri 8 ore pe zi timp de 4 saptamani).

Daca ai salar standard pe luna oricate zile are avea imparti la 160 si vezi cat ai pe ora. daca nu trebuie sa te uiti in fluturasul de salar sa vezi cate ore/zile ai lucrate in luna respectiva.