| anonim_4396 a întrebat:

Cum calculez cubajul unei scanduri cu dimensiunile L=2m, l=12cm, g=2cm?

6 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Adica volumul? Se calculeaza ca lungimea*latimea*inaltimea... In cazul tau... Daca mergem pe unitatea internationala de masura avem: 2*0.12*0.02=0.0048 metri cubi.

| FearNoEvil a răspuns:

Lxlxg (in aceeasi unitate de masura) = 200x12x2 = 4800 cm cubi = 4, 8 m cubi

Alte răspunsuri
| zemantex a răspuns:

O scufunzi intr-o cada plina cu apa si vezi cate sticle de 1 l umpli cu apa varsata, daca n-ai un calculator... happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

2*0, 12*0, 02=0, 0048m3

| leave78 a răspuns:

Salut,
Transformi totul in aceeasi unitate de masura - metri de ex = Lxlxg = 2m x 0.12m x 0.02m = 0. 0048 mc, nu 4.8 mc, cum gresit a spus cineva mai jos (trecerea de la submultiplu la multiplu de unitati de masura la volum se face trecand virgula peste 3 cifre odata laughing