| anonim_4396 a întrebat:

Cum calculez masura unui unghi daca stiu sinusul acestuia? Exista formula pentru asa ceva?

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De ex sin 135 = sin(180-135)
=sin 45
La asta te refereai?

| xRaduC a răspuns (pentru anonim_4396):

Mmmnu, eu am aflat intr-o problema sinusul unui unghi, dar nu stiu cum se afla masura acestuia mai departe.
Exemplu: sin A=32radicaldin3; cum ar trebui sa aflu masura unghiului A?
(dar multumesc si de raspuns, m-ai lamurit la inca o nelamurire de a mea din trecut xD)

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Deci pe langa ca nu e ceea ce cauta OP-ul, mai e si gresit. Nu stiu ce trigonometrie ai facut tu...si cum ai ajuns la concluzia sin 135 = sin 45...

Pentru cunostinta ta, exista o formula pentru sin(x - y) :
sin(x - y) = sin(x)cos(y) - cos(x)sin(y)

Mai bine nu mai te pune sa raspunzi la intrebari unde habar nu ai despre ce se vorbeste.

"Daca taceai filosof ramaneai"

| anonim_4396 explică (pentru xRaduC):

Sper ca SupaDePui nu te-a indus in eroare.
sin(180-45) =/= sin 135...
exista formula
sin (x - y) = sin(x)cos(y) - sin(y)cos(x)
analog sin (x + y) = sin(x)cos(y) + sin(y)cos(x)
In caz ca mu ma crezi, cauta "formula trigonometrice" pe Google si o sa te lamuresti. Nu e asa simplu pe cat pare. Exista mai mult de 50 de formule

| xRaduC a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate doar incerca sa ajute... :) E in regula daca nu este neaparat corect, e important ca a incercat sa fie cat mai de folos.
Am reusit ieri sa rezolv problema, facusem o greseluta la calcule din graba, dar am aflat-o si am reparat-o.
Am fisa de formule trigonometrice completa, facuta in clasa a 10-a. Sunt corecte fromulele spuse, dar nu asta era ceea ce cautam :D

Problema gasita de mine a fost de pe https://www.mateinfo.ro/......mate-info, subiectul I, exercitiul 6.

Gasisem formula buna (BC/sinA = AC/sinB = AB/sinC = 2R = a*b*c/ 2S). Doar ca din asta, mi-a rezultat o prostie: sinA = BC*2R. Mi se parea prea ciudat sa fiu nevoit sa aflu masura unghiului A, stiindu-i doar sinusul, de aceea am pus aceasta intrebare. Apoi, m-am trezit la realitate vazand ca de fapt sin A = BC/ 2R. Iar masura era de 60 de grade... Dar cum mi-am dat seama de greseala facuta, am incercat sa o sterg de pe site, nemaiavand nevoie de ajutor xD.
Multumesc totusi mult pentru explicatii si imi cer scuze pentru confuziile create! :)

| anonim_4396 explică (pentru xRaduC):

Nu ar trebui sa se bage la subiecte la care nu stie exact cum sta treaba(matematica, respectiv algebra, geometria, trigonometria fiind stiinte exacte), iar apoi sa ofere un raspuns eronat. Nu mi se pare ok

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Formula e corecta, n-am inventat-o eu.
Cat despre aceasta utilizatoare cu mai multe conturi e doar ofticata ca i-am dat ignore. laughing)

| suntsuper a răspuns:

Arcsin x = sin^(-1) x = y
y fiind gradele, x valoarea sinusului.
Ai functia arcsin la calculatoare, sau poti scrie chiar si pe google arcsin (valoarea)
si iti va da rezultatul

| xRaduC a răspuns:

Nu mai conteaza, am aflat ca am facut o greseala de clasa a V-a:
la mine, avand a/b=c/d => a=b*d/c. SCUZATI-MA!

| oykoj98 a răspuns:

Sin 30° = 1:2
Sin 45° = 2 ( sub radical ) : 2
Sin 60° = 3 ( sub radical ) : 2
Sau mai e formula:
Aria triunghiului = o latura x latura alăturată acestora x sin de unghiul dintre ele doua supra 2
Deci sin de X° (in caz in care se afla dintr-un triunghi) = Aria triunghi x 2 împărțit la înmulțirea celor doua laturi.