| CyberFanthoms a întrebat:

Cum caracterizez un personaj direct si indirect?

Răspuns Câştigător
| LoveIsForEverYoung a răspuns:

Sa caracterizezi un personaj inseamna sa scoti din text insusirile fizice si morale ale acestuia. Sa-l caracterizezi direct inseamna sa scoti din text portretele acestuia, adica unde personajele, naratorul si chiar si personajul vorbesc despre el, despre insusirile lui morale si fizice, il descriu. Caracterizarea indirecta inseamna insusirile personajului care reies din comportamentul, limbajul lui si din relatiile cu alte persoane. Trebuie sa scoti toate astea, pe rand, sa ai si o incheiere. Si, apropo, sa nu uiti ca la inceput trebuie sa vorbesti putin despre personaj (sa spui daca este personajul principal, daca este pozitiv sau negativ).

2 răspunsuri:
| gingergirl1 a răspuns:

Caracterizarea directa se face prin cuvintele autorului sau a altor persoanaje
Iar cea indirecta prin nume, imbracaminte, limbaj, autocaracterizare, comportament.Am luat 10 pentru o compunere de genu' ...am luat niste paragrafe de unde iesea o descriere a personajului, am detaliat si etc.Hai ca nu e greu puppy dog eyes

| r0bert98 a răspuns:

Intr-o opera caracterizarea directa este aceea facuta de catre autor. Indirecta facuta de catre alte personaje, comportament, autocaracterizare!