| tonyc7 a întrebat:

Cum credeţi că arătau casele ţăranilor de pe timpul lui Mihai Voda Viteazu? Erau bordeie in mare parte (adica jumatate bagate in pamant)? Sau erau un fel de colibe mai mult? Erau facute mai mult din pamant sau din piatra sau din lemn? Existau uliti sau erau insirate alandala? Oare aveau si garduri sau nu aveau?

6 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Bordeiul = locuința semi îngropată! Acest fapt e reflectat și în cântecele populare:
https://m.youtube.com/......tps?/watch

| BilaRomânească a răspuns:

O tactica cunoscuta a oastei noastre era aceea pamantului parjolit. Ceea ce inseamna ca locuintele taranilor erau un fel de colibe din chirpici sau lemn care ardeau foarte usor.

| tonyc7 explică (pentru BilaRomânească):

Si cand erau iernile alea crunte, cum se incalzeau intre chirpicii aia?

| BilaRomânească a răspuns (pentru tonyc7):

Aveau cuptor, care era din lut, hornul era clădit de la el în sus cu ieșirea în pod.
Deci fumul ieșea în pod, unde se și puneau cărnații și slana la afumat happy
Ieșea afară printre dranițe (șindrilă) sau prin paie - pe care le făcea să rezistente mult mai mult în timp, că nu putrezeau.
Numai că era o aventură să mergi să cauți ceva în pod