| Madsss a întrebat:

Cum credeti ca va fi Evaluarea Nationala anul acesta?

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Va fi cât se poate de corectă. S-ar putea să luați note ceva mai mici decât cele cu care sunteți obișnuiți la școală, dar pot să garantez că nu vor fi mari modificări în clasament. Și până la urmă clasamentul elevilor contează. Dacă ai fost printre primii nu e stres. happy Succes!

| Mostesare a răspuns:

Dacă te-ai pregătit îndeajuns atât la Română cât şi la Matematică, cu siguranţă vor fi uşoare.
Oricum nivelul de dificultate este cu mult mai scăzut faţă de subiectele elevilor ce se află în plină sesiune la Bacalaureat.

| Madsss explică (pentru Mostesare):

Chestia eu chiar m-am pregatit, dar in Bucuresti la prima simulare a fost foarte greu, am luat 7, 20 la matematica si 8, 20 la romana. La a doua simulare am luat 9, 75 la matematica si 8, 90 la romana, si sunt foarte debusolata din pricina primei simulari, nu stiu la ce sa ma astept

| Lucian2990 a răspuns:

Madsss nu stiu cum sa iti zic, dar cred ca va fi mai usoara fata de ani trecuti deoarece la cei de la bacalaureat va da mai usor si e posibil sau e sigur ca va fi mai usor si la noi, dar totusi invata

| assassincreed33 a răspuns:

Nu putem sa stim sigur, dar s–ar putea sa fie mai usoare decar anul trecut. Daca ai invatat nu vei avea probleme la rezolvate. Am auzit pe cineva care spunea ca profesoara ei (de romana) a visat subiectele laughing

| Madsss explică (pentru assassincreed33):

Mie imi convine orice la romana, in afara de rezumat, caracterizarea personajului si nuvela. La rezumat mi se pare mult prea subiectiv pentru a fi notat corect, iar caracterizarea si nuvela consider ca sunt cele mai grele.

| VisezCuOchiiDeschisi a răspuns (pentru Madsss):

De acord cu tine. Daca va fi rezumat pe o opera literara, epica in care sunt folositi termeni populari, nu imi ramane decat sa strig "MACEL"!

| Madsss explică (pentru VisezCuOchiiDeschisi):

Exactlaughing. Adica de unde sa stiu eu cum ma puncteaza profesorul? Ce imi poate puncta la un rezumat, ca stiu sa citesc? Mi se pare o mare tampenie sa imi dea la clasa a opta un rezumat, adica eu stau si ma spetesc invatand caracterizari, argumentari, semnificatii, si imi da la Evaluare rezumatul. De exemplu, eu nu pot sa scriu 10-12 randuri la o compunere, m-am obisnuit sa scriu mult, si daca imi da rezumat, sunt moarta.

| VisezCuOchiiDeschisi a răspuns (pentru Madsss):

Eu sunt de parere ca un rezumat ar putea fi mult mai greu decat o apartenenta. Asta doar in cazul in care in text sunt folositit termenii populari, iar voi sunteti nevoiti sa va dati seama de sensul si forma literara a cuvantului.happy