| FlameNight a întrebat:

Cum demonstrez ca o opera este literara?

3 răspunsuri:
| Ruxandra15 a răspuns:

Definitia operei literare, trasaturi, tema acelei opere, titlul acelei opere si semnificatia luisi toto ce a mai zis profesorul la aceea opera.

| musiiic a răspuns:

Date scurte referitoare la autor
Definiţia genului din care face parte acea operă literară
Definiţia operei literare
Explicaţie titlu
Prezentare temă/ teme
O scurtă povestire pe momentele subiectului şi o caracterizare a personajului principal (dacă opera aparţine genului epic sau dramatic) sau comentarea strofelor poeziei prin identificarea figurilor de stil/ imaginilor artistice/ motivelor.
Închei cu o concluzie adecvată şi asta este tot.

| musiiic a răspuns (pentru musiiic):

Am uitat să menţionez modurile de expunere + alte particularităţi specifice doar unor anumite opere.