| listvanb a întrebat:

Cum demonstrez ca un text apartine genului epic?

FUNDA

Răspuns Câştigător
| stroedaniel13 a răspuns:

Exista un narator(povestitor), exista personaje(participanti la actiune) si exista actiune(desfasurarea intamplarilor intr-o anumita ordine)
- modul de expunere predominant al operei epice este narațiunea
-este genul literar care cuprinde texte în proză sau în versuri, în care un narator povestește ceva
- elementele definitorii ale operei epice sunt:naratorul, acțiunea, personajele, preponderența narațiunii ca mod de expunere.
-autorul este persoana care imaginează și scrie un text.
-naratorul este vocea care relatează întâmplarile
Momentele subiectului

1. Expozițiunea ( fixează spațiul, timpul, personajele și motivul/motivele conflictului ).

2.Intriga ( momentul în care se declanșează conflictul între personaje ).

3.Desfășurarea acțiunii (prezintă întâmplările într-o ordine cronologică ).

4. Punctul culminant (corespunde momentului celui mai tensionat al conflictului ).

5.Deznodământul (momentul rezolvării conflictului ).
sper ca te-am ajutat

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai personaje, ai prezente momentele subiectului, predomina naratiunea si descrierea. Trebuie sa argumentezi pe baza la ce ti-am spus si sa dai exemple din text.

| piTiCcu a răspuns:

Genul epic cuprinde opere literare in care autorul isi transmite in mod indirect sentimentele prin intermediul personajelor si al actiunii.
Genul liric cuprinde opere in care autorul isi transmite sentimentele in mod direct prin intermediul eului liric prezent prin marcile sale lexico-gramaticale: verbe si pronume la persoanele I, II, interjectii, exclamatii, adresari directe, pronume si adjective pronominale posesive; apar figuri de stil si imagini artistice.
Succes!

| DarKeR98 a răspuns:

Am sa iti fac un text, pe care l-am primit de la mediatatorul meu, dar trebuie sa il adaptezi la textul tau.

In opinia mea, textul propus apartine genului epic deoarece autorul isi transimite gandurile/ideile/sentimentele prin itermediul personajelor si al actiiunilor lor.
In primul rand, in fragment se povesteste cum ( Un scurt rezumat )
In al doilea rand, intamplarile sunt plasate intr-un cadru spatio-temporal cu ajutorul indiciilor spatiali (exemple) si temporali (exemple).
Un alt argument il prezinta prezenta personajelor (exemeple de pers, si daca vrei sa umplii cat mai multe randuri, faci un scrut portet al pers principal.)
Un alt argument ni-l prezinta prezenta actiuni.
Naratorul este subiectiv, deoarece nareaza la persoana I / obiectiv deoare ce nareaza la pers III.
Modul perdominant de expunere este naratiunea care se imbinacu dialogul si descrierea.
In concluzie, sunt de parere ca textul propus apartine genului epic.

Sper ca ti-am fost de ajutor!
Spor!