| NuStiuCeNumeSaPunFrate a întrebat:

Cum e corect, bagaboanta sau vagaboanta?

22 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Vagaboanta,nu am auzit de cuv ala in viata mea

| Alex704 a răspuns:

Niciuna dintre variantele sugerate de tine. Corect este "vagaboanda". Pe viitor, cand ai probleme de acest tip poti consulta dexonline pentru a obtine un raspuns mai rapid : https://dexonline.ro/definitie/vagaboanda

| Stropdeploaie a răspuns:

Curva! Direct si la obiect!
Dar crede ma ca o femeie nu merita lovita nici macar cu o floare!

| gabicoo a răspuns:

Ștoarfă, boarfă.

| Andreeush a răspuns:

Vagaboantă.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Vagaboanda, cu D.
Nu inteleg de ce toti zic bagaboanta.

| bvzmsam a răspuns:

Corect este vagaboanta. Bagaboanta poate vebi de la traducere literei B in V dintr-o limba pecum rusa.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Curva penala s-au curva cu stil asa e mai frumos in ziua de azi.

| christine99 a răspuns:

E corect cu litera v, dar mie mi se pare mai ușor de pronunțat cu b, se folosește și așa, doar nu vorbești de vagaboande cu intelectuali laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ati cautat pe internet, ca nu stia nici unu, nu cred ca v-a invatat profesoara la limba de romana, bagaboanta vs vagaboanta. laughing
Dar cand eram eu mic, se foloseau amandoua. N-aveam de unde sa stim cum se scrie din moment ce nu se preda asta la scoalalaughing
Gen, uite-o si pe bagaboanta asta mica.
Sau vagaboanta dracu ce e. Aveam rude care foloseau cuvantu asta, 50-50 laughing jumatate foloseau bagaboanta jumatate vagaboanta.
Bineinteles ca intr-un anume context nu asa prin casa. Mai mergeam si noi prin mamaia cu parinti unchi rude. Si stateam la masa si mai auzeam, Ia uite si la bagaboanta aia, sau cu v laughing

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu pana in ultimii 2-3 ani n-am mai auzit bagaboanta. :/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru supadeceapa):

Intreab-o pe profesoara maine la scoala, si vezi ce zice, ca e mai in varsta si sigur stie. Baga " Doamna profesoara, cum se spune corect, bagaboanta sau vagaboanta?
Bagaboanta se foloseste la curwe.
Vagaboanta sau Vagaboanda se foloseste nu neaparat pentru curwe. Poate inseamna homeless. Uite

Definition of vagabond

(Entry 1 of 3)
: a person who wanders from place to place without a fixed home : one leading a vagabond life
dar bagaboanta poate sa se refere si la curwe happy
Cand mergi la curwe cum zici, ma duc la bagaboante, sau la vagaboande? laughing) au intelesuri diferite.

| NLS a răspuns:

Bont... James Bont (facepalm)

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru anonim_4396):

Am luat bacul acum +5 ani rolling on the floor. N-am pe cine sa intreb.

VAGABÓND, -OÁNDĂ, vagabonzi, -de, adj., s. m. și f. (Om sau animal) care rătăcește fără rost pe drumuri, care hoinărește fără țintă; (om) fără ocupație stabilă, fără domiciliu fix. ♦ (Om) de nimic, fără căpătâi.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca foloseste toata lumea, nu inseamna ca e si corect. Multi folosesc patetic cu sensul lui penibil laughing etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru supadeceapa):

Daca toata lumea foloseau termenii astia prin 90 inseamna ca vine de undeva totusi nu? sau au inventat cuvinte aiurea? trebuie sa le fi auzit undeva si parintii nostri. Daca intrebi pe cineva nascut mai devreme de 89, o sa iti spuna la fel happy

| darrio2007 a răspuns:

Vagaboandă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

De fapt, fără să întrebi, iei DOOM2 și vezi că singura formă care există e vagabond. big grin

| ziftode a răspuns:

Dexonilne:
*vagabónd, -ă adj. și s. (fr. vagabond, d. lat. vagabundus, care vine d. vagari, a rătăci. V. vag). Defav. Haĭmana, om fără domiciliŭ: un pungaș vagabond, un vagabond. – Vulg. bagabont. V. nomad.

"Vulg." inseamna versiunea vulgara, de strada

eu l-am intalnit ca diminutiv la ardeleni
in afara de asta, chiar nu l-am mai intalnit deloc!

| PumpkinDoll a răspuns:

Vagaboanda

| oprescudorin11 a răspuns:

Daca vorbesti cu o anumita categorie de persoane, traspunsul este 'bagaboanta'! Il folosea si Caragiale, oarecum in deradere, sau nu?!
Daca vrei sa discuti 'academic ' atunci raspunsul este 'VAGABOANDA">
Oamenii te inteleg dupa faptul ca le accepti limbajul lor :corect academic, sau PROPRIU, UZUAL, al lor!

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Corect e... vagaboandă.