| opppa a întrebat:

Cum e corect, profile sau profiluri?
De exemplu profilele bio-chimie, profilele mate-info sau profilurile bio-chimie, profilurile mate-info?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ambele forme de plural sun corecte.

| corolav a răspuns (pentru Ioandelasal):

Dragă prietene, nu cred că ai dreptate!
Toate cele trei DEX-uri pe care le am în casă ( ediţia cu "î", cea cu " â" şi unul mai nou, cel ilustrat, LITERA 2011) spun numai pluralul "profiluri".
Poate că se utilizează şi "profile", şi nu pare chiar atît de greşit, dar normal este să-l utilizăm pe cel care este indicat ca a fi cel corect.
Cu multă stimă!

| Ioandelasal a răspuns (pentru corolav):

Uita-te pe dexonline.ro, este cel mai bun, cuprinde mai multe dictionare.

| BiuL a răspuns:

Profilurile mate info, filo etc si profile pvc, rigips etc.

| sublime89 a răspuns:

Profiluri, stiu eu.

| Maxim96 a răspuns:

Profiluri

| DanyReyMisteryo619 a răspuns:

Profiluri.

| ÐiÐi a răspuns:

Profilurilewinking