| Marian12903 a întrebat:

Cum e corect sa scrii? Vrei sa fi cu mine sau sa fii cu mine?

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Sa fii cu mine.
Ai lipsit la lectia asta?

| Lukasssz a răspuns:

A doua varianta.

| Nirvanaaa a răspuns:

Vrei sa fii cu mine.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

„Vrei să fii cu mine?"
Vrei - mod indicativ, timp prezent, persoana a II-a singular
să fii - mod conjunctiv, timp prezent, persoana II-a singular, format din conjuncția „să" + vb. de conjugat „a fi"
cu - prepoziție simplă
mine - pronume personal, persoana I, singular, cazul acuzativ (se poate deduce și prin faptul că e însoțit de prepoziția „cu"), formă accentuată

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vrei sa fii cu mine.

| Cehoslovacia a răspuns:

Da-o doamne de gramatica, ca nu-ti trebuie bre sa cuceresti o gasca limba si literatura romana, asta daca nu-i vreo ciufuta cu facultate happy

| esanatos a răspuns:

Sa fii cu mine (cu doi de i)
e la conjunctiv prezent

vezi daca vrei toate formele verbului a fi:
https://www.qdictionar.com/conjugare/fi.php

| Enea_Tomita_1996 a răspuns:

Daca vrei hai vii cu mine? unde vrei.