| gingergirl1 a întrebat:

Cum e corect: "vroiai" sau "voiai"?

24 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Singura formă existentă şi corectă este "voiai", deşi foarte des se foloseşte în mod greşit - din obişnuinţă, neştiinţă sau comoditate - varianta "vroiai", ceea ce nu o face corectă.

http://dexonline.ro/definitie/voi/paradigma

Este una dintre greşelile cele mai frecvente, intrate în obişnuinţa majorităţii românilor.
Se transmite din generaţie în generaţie şi nu m-aş mira dacă în timp ar fi acceptată de DOOM/DEX.

| valentingb a răspuns:

Nu depinde de context, nu depinde de orice altceva ce au mai spus altii pe aici.
VOIAI - de la verbul " a voì" - nu exista verbul " a vroi" ci doar "a vrea". Astfel "vroiai" este o combinatie intre doua verbe similare, un fel de pui de urs cu tigru.

| VisezCuOchiiDeschisi a răspuns:

Bravo! Te felicit ca ai pus aceasta intrebare!

Aud mult oameni, spunand ["vruiai*"],["vroiai*"]. Forma corect este :voiai.Sa nu crezi ca vine de la verbul "a voi", sinonim arhaic-regional.
Voiai este forma corecta.

| VisezCuOchiiDeschisi a răspuns:

*vroiam
*vroiai
*vroia
etc. voiam
voiai
voia
etc. Formele *vroiam etc. sînt foarte frecvente în uz, dar nu sînt acceptate de norma actuală. Ele sînt un hibrid între formele a două verbe diferite, sinonime: a voi și a vrea. La indicativ imperfect se preferă de obicei a voi, dar se pot folosi și formele lui a vrea: eu vream, tu vreai, el vrea, pronunțate cu diftongul ea; se observă că la persoana a III-a singular apare o coincidență supărătoare între imperfect și prezent.[3][4]

| 141414 a răspuns:

Este corect "voiai" pentru ca verbul conjugat la infiniv este "a voi", nu "a vroi". Exista si verbul "a vrea" care se conjuga la persoana a 2a, imperfect "vreai".

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Atatea raspunsuri si probabil esti derutata...
Forma corecta este "voiai".happy

| Latinmoon a răspuns:

Voiai pentru ca vroiai -> nu exista cuvantul vroi.
Good luck! :* love struck

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Voiai. Există doar " a vrea " şi " a voi ". Nu există " a vroi ", pentru a face posibilă existenţa lui " vroiai ".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Corect e "voiai".
Este greșit să spui "eu vroiesc, tu vroiești, el/ea vroiește, noi vroim, etc".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Greșit*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Voiai.
A voi
http://dexonline.ro/definitie/a%20voi
A vrea
http://dexonline.ro/definitie/vrea
Sursa: DEX.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Voiai și vreai.
Că nu vine de la verbul „a vroi".

| Hitback a răspuns:

*vroiam
*vroiai
*vroia
voiam
voiai
voia
CELE CU * SUNT GRESITE CELE FARA SUNT CORECTE.

| TheDifference a răspuns:

Voiai.
Cealalta forma este vream (nu imi spune, ca stiu ca suna ciudat laughing )
Intreaba-ti si tu profa de romana, ce mare lucru laughing

| CRC98 a răspuns:

Cel corect este voiai, dar depinde cum vrei sa-l scrii!

| εʟʟα1Зcσσʟ a răspuns:

Buna Fan4everSelenaGomez!
Corect este VOIAI. Fiindca nici in carti nu scrie vroiai, nu se spune asa!
O zi buna

| nonameih0000 a răspuns:

A doua varianta, adica VOIAI! happy

| Manuela18 a răspuns:

Eu voiam, tu voiai, el/ea voia. Corect a doua varianta: voiai

| DragosEsteCuTheAngel a răspuns:

Corect este voiai. (conform DOOM)

| HocusPocus a răspuns:

VOIAI e corect!

| Cripxy a răspuns:

Voiaihappy

| 6441419 a răspuns:

Vroiai nu exista. E o combinatie gresita intre voiai si vreai, forme corecte.

Voiai e imperfectul verbului a voi.

Vreai e imperfectul verbului a vrea.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Elemente_problematice_ale_limbii_rom%
fundita?