| GabbyGabriella64 a întrebat:

Cum e cu congresele si conferintele sau alte feluri de intruniri la care participa medicii? de cand incepe un medic sa participe la asa ceva? din timpul rezidentiatului sau dupa ce ajung sa fie specialisti? ce se face la astfel de intruniri? studentii participa?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca este congres sau conferinta pentru medici, este evident ca studentii nu au ce cauta acolo, fiindca pana nu-ti termini facultatea si-ti iei licenta, nici nu te poti numi medic!

| doctorandus a răspuns:

Moda asta e in special in SUA: companiile farmaceutice invita medicii la conferinte in care sunt laudate medicamente noi. Compania castiga vanzari, iar medicii excursii sponsorizate.

Altfel, majoritatea medicilor nu sunt oameni de stiinta, iar majoritatea oamenilor de stiinta nu sunt medici. Medicul actioneaza la fel ca mecanicul care repara un automobil, iar omul de stiinta ca inginerul care-l proiecteaza.

| LaviniuA a răspuns:

Stai chill. Merg si ei sa compenseze incompetenta din invatamant si sistemul medical.
Stau cateva zile/saptamani, iau o diploma, se intorc acasa, o pun pe perete, ca sa vada valoarea pacientii (stilul manelistic). Mai deprate se lovesc tot de incompetenta personalului, lipsa echipamentului, coruptia si pilele specifice tarii.
Zicea un medic ca asta cu congresele si trainingul e ca si cum un pilot se antreneaza pe Ferrari in strainatate, si apoi revine in tara, unde in garaj are o Dacie.
(daca imi amintesc il postez)