| MamaligaCuCarnatzy a întrebat:

Cum e cu motivarea absentelor?
Salut TPU! Avand in vedera ca am avut o saptamana incarcata, avand mult de invatat, am mai chiult de la 1-2 ore cam 3 zile. Totusi am facut cateva absente, nu multe, dar e destul de periculos(6 absente). Problema se pune, ca daca mai fac 4 (pe care as putea sa le fac din intarziat la ore)mi se scade media la purtare la 9.
Am absente/absenta pe 13-12, 19-12 si 20-12 (cel putin de astea stiu).Cum as putea sa le motivez? Am auzit de la o colega mai experimentata in chiulit ca poti doar pe 3 zile. De asemenea nu stiu daca trebuie de la mama sau de la medic. Mama stie de absente si imi da scutire.Dar cel mai important lucru este motivul pentru care am chiulit ( ce scriu pe scutire? Ce motiv dau sa imi motivez absentele? ).Ma gandeam sa zic ca am indigestie...dar intervine alta problema : este plauzibil-cred ca am o abs pe 13, una pe 19 si 2 pe 20(restul 2 nu stiu dar oricum nu ma deranjeaza 3). Pare cam ciudat sa zic ca am avut indigestie intr-o ora din sapt trecuta una din martea asta si 2 din miercurea asta (mai ales ca intre cele doua ore de miercuri in care am luat absenta mai era inca o ora).Iar ultima problema este ziua de maine, cand s-ar putea sa nu vina dirigul...iar din cate stiu nu mai poti motiva absentele dupa o luna(in cazul meu, daca nu reusesc maine sa o motivez, o sa ramana), dar din pacate s-ar putea sa-mi ramana si celelalte.In fine, am batut prea mult campii
Cum sa fac sa scap de absente?
Ce scuza sa gasesc?
Merge sa le motivez pe toate chiar daca nu pare plauzibil?
Credeti ca pot si dupa vacanta(chiar daca a trecut o luna)?

Răspuns Câştigător
| AC4S4 a răspuns:

Poate mama ta sa iti faca motivare pe zilele in care ai lipsit. La motiv trebuie doar sa scrii "motive personale", cat timp are semnatura unui parinte nu ar trebui sa intereseze pe nimeni de ce nu ai fost.
Poti sa o duci si in 15 ianuarie, cand incepe scoala. De obicei, cand ai peste 10 absente, dar nu cu mult, si dirigintele incearca sa motiveze ca sa nu iti scada media la purtare. Pot si parintii eventual sa sune sa-i dea mai multe detalii.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Normal este ca, la 10 absente, sa se scada 1 punct la purtare!
Le poti motiva daca ai scutire medicala de la medic.
Din pacate, daca nu ai scutire luata in zilele cand ai lipsit, nu-ti mai da nimeni pentru perioada care a trecut.
Asta este, vei invata sa nu mai lipsesti de la scoala, cand vei vedea ca ti se scad notele la purtare!