| AvalohAlyn a întrebat:

Cum e in transportul in comun în America? Dar educația și sănătatea? America e tara tuturor visurilor? Mi se pare cea mai GREAT tara.E chiar așa de bine acolo precum cred? Visul meu irealizabil e sa ajung acolo,parca e alta lume din poze,filme,atlase,ghiduri etc
Romania e aliat cu U.S.A și asta mă bucură mult.
Ce părere aveți de America(U.S.A) ca și țara,societate, civilizație etc?

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Ce părere aveți de America(U.S.A)" - nambăr oan, rili!

| Celcestietot a răspuns:

Eu știu că educația și creșterea copilului până la vreo 20 de ani costa foarte mult, peste 200.000 $, că acolo sunt mai multe atentate teroriste, de exemplu cele din școli, știu că bullyingul domină în școli (nu că așa ceva ar fi numai acolo, dar totuși), americancele nu sunt extraordinar de frumoase comparativ cu româncele (adică serios, analizează puțin), ei au tehnologia militara mai dezvoltată, dar asta nu înseamnă că dacă izbucnește un conflict la nivel global, că ei nu vor avea de suferit (ex: Atacul de la Portul Perla), incendiile de vegetație știu că sunt în mai mare măsură față de cele din Europa (un exemplu), comparativ cu România, S.U.A. are ieșire mai mare la întinderea de ape, adică la Ocean, iar asta înseamnă că probabilitatea de a se produce un tsunami este mai mare, nu toata S.U.A. are toate cele 4 anotimpuri comparativ cu România (ex: Arizona), au o istorie de coloniști criminali care s-au impus numai prin violență ucigând indienii, cei din S.U.A. (și nu numai) spun că avem o tara frumoasă, doar că nu știm să avem grijă de ea (ex de locuri frumoase de la noi : Lacul Roșu, Castelul Bran, Transfăgărășan - autostrada care este iubita de bicicliști, Sarmizegetusa - este un fel de Stonehenge, Hotelul de gheata, Cheile Nerei etc). Cei din S.U.A. mai au și mâncarea nasoala + că este nesănătoasă, deci la cate ți-am enumerat până acum, unde este "visul American"?