| andreealitllesmileAndreea a întrebat:

Cum e viata la facultate? Sunt in ultimul an de liceu si implinesc in curand 18 ani. Stiu deja la ce facultate vreau sa merg, si mi-am asigurat loc. (in Romania). Adevarul e ca, din ce am mai citit, viata la uni e total diferita de cea de liceu.
Voi cum ati experimentat aceasta tranzitie?

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

O sa fie total diferit.
Nu ești obligat sa participi la cursuri, doar seminarii și laboratoare.
Profesorilor nu le pasa de tine
Nu ai teme de pe o zi pe alta.
Și când vine sesiune ai sa ai de învățat într-o săptămână cât tot cei 4 ani de liceu

| Catrice a răspuns:

E mare diferență. Gândește-te cum ți s-a părut trecerea de la generala la liceu, înmulțește cu doi și ești pe aproape. happy
În plus tu îți faci 'viata de facultate', tu îți alegi anturajul, tu alegi dacă iei în serios cursurile.

| Frank51 a răspuns:

Este frumoasa viata de student.O sa enumar cateva diferente: nu esti obligat sa mergi la scoala, ca la liceu. Pe profesori nu ii intereseaza de tine. Trebuie sa inveti acasa foarte mult pentru ca profii nu predau toata materia, ci cat vor ei. La unii profesori daca intarzii nu te primesc in clasa. Ca si avantaje ai: poti sa dai acelasi examen de nspe mii de ori pana il iei, unii profesori dau puncte bonus in timpul semestrului, unii profesori fac media unor teste din timpul semestrului cu examenul final, etc. Este cea mai misto experienta din viata unui om, merita fiecare clipa.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

E mai faină facultatea.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Nu inteleg de ce ziceti ca e mult diferita fata de liceu. Va tineau parintii sechestrati in casa? Daca raspunsul e nu, atunci e aproape la fel ca la liceu.
Teme, proiecte, pagini de invatat, nu-i cu nimic diferit de liceu.

Ceea ce nu-mi place la facultate (cel putin la UBB) e ca ni se cere, dar nu ni se preda, astfel ca-i aproape inutila facultatea daca ne obliga subtil sa invatam singuri.

| suntserios a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Înseamnă că nu ai înțeles rolul facultății. Nu e deloc că la liceu. Scopul facultății e fix asta, să te facă să înveți singur. Facultatea îți dă doar niște direcții.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru suntserios):

Pai, merci. In felul asta, ar fi fost mai simplu sa nici nu existe, ci sa mi se prezinte doar niste surse si sa invat singur.

| brokxy a răspuns:

Transformiceeee laughing

| Antihristul a răspuns:

Sex mult prin bai, etc. happy

| saraandreea23 a răspuns:

Buna! Intr-adevar, viata la facultate e foarte diferita de cea de liceu. Aceasta te si responsabilizeaza si iti ofera si o mai mare libertate fata de liceu. Practic, acum inveti ce e bine si ce e rau si cat poti abuza de libertate. Eu sunt in primul an de facultate la Bucuresti si am trait o experienta foarte frumoasa pana acum. Bucura-te din plin de acesti ani. Sunt cei mai frumosi din viata.