| AlexDorinel a întrebat:

Cum era scoala acum 30 de ani (imediat după căderea comunismului) fata de cum e acum?

Cum erau profesorii? Cum erau copiii?

Era mai ușoară sau mai grea? De ce?

17 răspunsuri:
| Purec a răspuns:

Scoala era mai grea ( constructiile nu erau ca acum din blocuri din alea mai de BCA, erau mai solide si cu mai mult beton, deci categoric era mai grea)

In privinta elevilor, acestia erau mai usori, nu erau asa obezi ca acum, nu erau fast-food-uri si nici atatea dulciuri, nu exista internet sa stea toata ziua sa puna intrebari pentru TPU in loc sa iasa afara

Profesorii - si astia erau mai grei, mai umflati de la multitudinea de cadouri primite de la parinti.

Serios vorbind, scoala este cam la fel in ultimii 30 de ani, nu s-au schimbat foarte multe din pacate.

| RAY a răspuns:

Cum sa fie un lagar de concentrare bolșevic, un sistem cancerigen unde se promova mentalitatea de a fii o marioneta,o vreme a fost explozia de a face diaree pe tine,erau multi care erau afectați,de frica lui ceasca,uni urinau erau mai norocoși, femeile aveau menstruație cand il vedeau pe ceasca, barbati infertili, era cel mai bun medicament contra avortului, de asta nu erau avorturi, baieti vreti sa nu o lasati gravida uitați-vă la ceasca de otrava numita Ceaușescu

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Jasmine imi amintesc si acum, cum ma batea profa la fundulet in fata fetelor, macar imi facea reclama, asa copilărie trista am avut

| Violleta2022 a răspuns:

Acum 30 de ani scoala era mult mai usoara, fiindca imediat dupa caderea comunismului, unde fiecare si-a luat libertatea sa faca cam ce vrea, inclusiv sa lipseasca sau sa nu mai mearga la scoala, pe cand in epoca comunista, erai obligat si adunat cu Politia de pe starzi, daca erai prins chiulind in timpul orelor scolare.
Acum, dupa anul 2020 nu cred ca se mai face scoala mai deloc. Dupa cate citesc pe aici, la cat chiul si lipsa de interes exista, cred ca sunt o mana de copii care invata, restul doar se prefac sau pur si simplu evita scoala.

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Fata de acum era mai grea scoala acum 30 ani, iar imediat dupa revolutie era putin mai usoara decat inainte cu 1-2 ani, nu mult mai usoara, ca schimbarile nu puteau veni asa repede, pe parcurs a devenit mai usoara.

Se mai invata, pai stiu eu destui elevi de clas 4-6 care au la teme de nu se poate.
Si la evaluare se iau note bunicele, si la bac, dar mai si pica destui, daca era asa simplu nu mai pica nici unu.

Nu e nici chiar asa ca nu se invata, se invata mai putin ca inainte doar.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mosotti):

Ce scoala mai este aia, unde la facultate se intra cu media 6?
Sau la unele facultati, fara examen?

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

La fac se intra si cu 5 la anumite ramuri ale politehnicii pe vremea lui ceausescu, nu asta e problema, ca depindea de nr de candidati, daca era locu si candidatu, intrai cu 5.

Si la fac de mate se cam intra cu 5-6 si in anii 80 uneori. Dar subiectele erau mai grele.

Si ca se intra fara examen iar e ok, asa e in Germania unde invatamantul e dur.
Termini generala, te duci la liceu fara examen, ai cap termini, nu ai cap, nu termini.
Ai liceu 2 ani pentru uman, 2 ani pentru real, sau 3 ani general cu ambele.
Cu ala de 3 ani te poti duce la orice fac si reala si umana.

Dai bacu, l-ai luat, te duci tot fara examen la facultate.
Ai cap termini, nu ai cap, nu termini, nici nu e nevoie de examen.

In timp nivelul subiectelor a scazut, sunt din ce in ce mai usurele, la noi, la nemti nu.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru AlexDorinel):

Pai e asa, majoritatea se duc la profesionale dupa generala, deci vor munci in ramuri f utile ale societatii, adica profesionale cu munci de jos, instalator, vanzator, etc.
E printre cea mai tare economie din europa, stai tu linistit ca isi fac ei banii, exporta milioane de masini in SUA dar si altele, produc f bine. Toti au ce manca, si vanzatorul fara bac, si inginerul.

Aia cu cap asa si asa, se duc la liceu si dau bacu dar nu se duc la facultate. Aia lucreaza in domenii intermediare, deci nici vanzator sau instalator, insa nici inginer sau profesor, ci de ex lucrezi ca retelist, functionar bancar, functionar la stat, etc.
Cum pentru fiecare meserie trebuie sa faci 3 ani profesionala, pentru a avea voie sa faci profesionala pentru o meserie mai ca lumea, ai nevoie de bac, nu te lasa fara bac, faci, si lucrez ce am zis aici.

Cei cu capu tare, se duc si la facultate, si lucreaza in domenii unde se cere asta.

Deci nu doar ce iau bacul traiesc, e f bine organizat acolo totul.
Din 100 insi cam 25-30 dau bacu, si doar 5-10 se duc la fac.
Ca acolo cine nu se simte in stare, in mod natural nu se duce mai departe.

Din clasa 8-a parca, te rupe la carte! Ai si 10 ore pe zi, multi abandoneaza pe drum si nici bacu nu-l mai apuca.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Mai, tu esti chiar atat de prost? Tu n-ai auzit de productivitate? Acolo muncitorii nu au multa scoala, dar au specializare, asa cum pana la infiintarea liceelor profesionale in Romania, aveau specializare cei ce ieseau din scolile profesionale.
Acolo muncitorul munceste 6 ore, dar nu se plimba toata ziua de colo colo. In 6 ore produce sau face cat la noi in 10 ore.
Cel mai mult, in privinta pregatirii profesionale, au stricat liceele de specialitate. Din scoala profesionala, dupa 3 ani, ieseau muncitori la categoria I baza. Din liceele de specialitate ieseau muncitori la categoria V baza, adica de inalta calificare, dar care nu cunosteau meserie nici a 10-a parte din ce stia unul cu profesionala.

| InYourPants a răspuns (pentru CodrutElian1990):

E troll si continua pentru ca ii dati atentie.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru InYourPants):

Cred ca da.

| Mosotti a răspuns:

Acuma 30 ani eu terminasem clasa 7-a, era mai grea scoala, mai serioasa, profesorii mai exigenti, era disciplina in scoli.
Profesorii tineau si disciplina.
Copiii erau copii ca si acum, erau ceva mai disciplinati la scoala si aveau rezultate mai bune, erau mai bine pregatiti, in rest nu era diferenta.

| Feri5 a răspuns:

Aceeași întrebare ai pus-o de o mie de ori! Chiar nu te mai saturi? Mai bine pune mâna și citește o carte bună, și vei vedea de ce tot pui atâtea întrebări aici! În fiecare zi, câte 5-7 întrebări de la tine. Bă, dar tu chiar nu ai ce face? Stai doar pe TpU?

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru Feri5):

Subscriu. Tu chiar nu ai ce face? Ma enervează pe mine vizual ca dau numai de întrebări de ale tale și majoritatea îs degeaba. Pune nene și citește o carte sau ceva, nu mai rupe netu în 10. Vezi ca TPU nu o sa îți dea de mâncare pe viitor

| Alinailies a răspuns:

Eu am inceput scoala in '84.
Imi amintesc ca se punea pret pe invatat, respect etc.
Profesorii erau stricti.
Învățătoarea ne batea, am niste faze ramase intiparite in minte de ma trec fiori si in ziua de azi.
Diriginta era destul de dura, ne dadea la palme cu rigla de lemn pentru note proaste, imi zvacneau palmele o zi intreaga.
Elevii nu indrazneau sa le raspunda urat profesorilor sau sa ii ironizeze, sa-i umileasca, exclus asa ceva, profesorii aveau un statut.
Exista uniforma si parca era mai ok sa-i vezi pe toti imbracati decent, tunsi, unghiile taiate frumos si curate, fetele erau decente, nu machiate, "jumate despuiate".
Erau alte vremuri, alta mentalitate.
Pot spune ca am urat bataia la vremea respectiva dar macar am invatat.
Prezenta era obligatorie, venea invatatoarea/diriginta la usa daca elevul lipsea mai mult.
In ziua de azi ma deranjeaza lipsa de interes a profesorilor, tupeul elevilor...

| Mosotti a răspuns (pentru Alinailies):

Si eu tot in 1984 am inceput scoala si confirm tot ce ai zis, eu am luat bataie cu linia la palma doar pana in clasa 4-a, dupa aia nu.

Lipsa de interes a profilor si tupeul elevilor este pentru scopul de a ramane prosti si manipulabili noi romanii, sa nu ne dezvoltam, sa fim dependenti de UE ca sa nu le facem concurenta economica.
Deci se doreste din UE asta, si de aia s-a facut praf invatamantul in mod special, nu intamplator.
S-a dorit debandada si neinvatat.

Eu voiam sa ma fac profesor, dar daca vedeam elevi din astia cu tupeu, ii calcam in picioare ei ma p pe orice lege.
Asta daca nu mergea intai cu metode legale, scos la tabla, nota mica, exmatriculare, etc.