| cnmv a întrebat:

Cum este chimia organica? Despre ce vom invata si cat de grea este?

Răspuns Câştigător
| Loredana_4793 a răspuns:

Trebuie invatata de la inceput, lectie de lectie. Faci a 10 si a 11 chimie organica, in a 9 si a 12 faci anorganica.Deci faci cam asa:Alcani, Izoalcani, Alchene, Alchine, Alcadiene, Arene,
Compusi halogenati, Compusi hidroxilici :alcooli si fenoli, Acizi carboxilici, Grăsimi, Proteine, Zaharide, Vitamine.Mai sunt si altele ti-am scris pe cele mai importante.Eu sunt anul asta a 12-a pe profil biologie-chimie.Am scapat anul asta de chimia organicahee hee.
Succes in noul an scolar. Te pupkiss

3 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Chimia organica este o ramura a chimiei care studiaza compusii carbonului si reactiile lor. Chimia in general este o stiinta de mare complexitate, de aceia multi o detesta, dar cei care o inteleg o iubesc negresit, ea se destainuie in toata splendoarea sa si te determina sa fii mai receptiv si mai interesant de ceia ce se petrece in jurul tau.

| Floreenofficial a răspuns:

Nu e foarte grea, asta daca pricepi, inveti lectie de lectie si mai lucrezi si tu suplimentar.
bafta! :*

| laura_8904 a răspuns:

Hidrocraburihappy e destul de greu