| Madsss a întrebat:

Cum este corect:
A. Problema este oamenii
B. Problema sunt oamenii

13 răspunsuri:
| DimLight a răspuns:

Oamenii sunt problema, deci inversiunea problema sunt oameniiwinking

| OnnyMady a răspuns:

B Problema sunt oameni. Suna mai bine pentru ureche nu crezi? Oricum verbul copulativ se va acorda intotdeauna cu numele predicativ...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Varianta b)Problema sunt oamenii.
Te pup!

| MLorand78 a răspuns:

Ai dreptate dar la finalul propozitiei trebuia sa pui punct.

| Rockefeller a răspuns:

Depinde de context

| Annyya a răspuns:

Varianta a doua. Dar suna mai bine "Oamenii sunt problema".

| Arcani a răspuns:

Nici cum corect este Oamenii sunt problema.Insa si problema sunt oamenii e corecta dar depinde in ce context.

| Mariix a răspuns:

Nici una nici altahappy. Ori spui
-Problema este omul
sau
-Problemele sunt oamenii

| Maddaaaaaa a răspuns:

B : Problema sunt oamenii

| torresbydragos a răspuns:

Raspunsul este A deoarece la B acordul se face prin atractie, ceea ce e o greseala. http://mariana-badea.ro/? p=136

| Biiee a răspuns:

B. Problema sunt oamenii, ce o fi atat de greu?

| Aleexandraa12 a răspuns:

B) Problema sunt oamenii sa zicem.
Chiar daca am folosi mai des si mai bine:"Problemele sunt oamenii"

| MironescuAurel a răspuns:

"Oamenii sunt problema", este corect! Pentru "inversiune", nu sună mai corect (gramatical, în limba română!) "Problema o reprezintă/constituie"?!