blonda_suprema
| blonda_suprema a întrebat:

Cum este corect, britanici sau englezi? Marea Britanie, sau Anglia?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Britanici: galezi, scoțieni, englezi = Marea Britanie;
Englezi: englezi = Anglia.
Marea Britanie cuprinde Anglia, Scoția și Țara Galilor.
Sunt ambele variante corecte.
Pa, pa.

7 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

2 chestii diferite. Anglia+Scotia=Marea Britanie. Daca zici ca Anglia=Marea Britanie, scotienii si alte natii de pe acolo (galezii) s-ar putea sa ti-o ia in nume de rau. Deci, britanici sunt toti, si englezi si scotieni...

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Cred ca britanici.

regis
| regis a răspuns:

Depinde la cine te referi. Marea Britanie este insula pe care se afla Anglia, impreuna cu Tara Galilor si Scotia. Deci cand spui britanici ii incluzi englezi, pe galezi si pe scotieni.
Adesea se spune pe scurt Marea Britanie cand se face referire la Regatul Unit al Marii Britanii si al Irlandei de Nord, caz in care (oarecum impropriu) sunt inclusi si nord-irlandezii.

Janina
| Janina a răspuns:

Regatul unit al marii britanii

ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

Daca te referi la Anglia si englezi, vorbesti despre o natiune. Cand spui Marea Britanie incluzi englezi, nord irlandezi, scotieni si galezi.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Si, si! >> A: Regatul Unit al Marii Britanii / United Kingdom; B: England! >>> "God save the Queen!" Si Sir Elton John are o piesa: I was born in England! Se folosesc ambele variante, in functie de context, preferinte, etc...

| Ben. a răspuns:

Nu stiu dc puteai sa-i zici englez lu 1 kinez din hong-kong, cat a fost sub chilotii britanici...