| gomen a întrebat:

Cum este corect: copii lor sau copiii lor?
Parintii au grija de copii lor sau Parintii au grija de copiii lor?

Răspuns Câştigător
| Aligator0108 a răspuns:

Bună.
Pluralul nearticulat al cuvântului "copil" este "copii". Că să formezi pluralul articulat hotărât, mai adaugi un -i (care este articolul hotărât însuși). Acesta este al treilea -i, "copiii".
Corect este "copiii lor".
Când pronunți cele două cuvinte, poți observă o diferența. Formă articulată hotărât iese în evidență din cauza sunetului accentuat al vocalelor -i.

6 răspunsuri:
| Lucian4 a răspuns:

Ex : copi xerox, copii lor (proprii lor copii), de copiii dumneavoastra au grija vecinii

| Sn4k3 a răspuns:

Copiii, nu stiu cum de nu va e logica chestia.

| Felys a răspuns:

Varianta cu 3 de i este corecta

| Alfred0703 a răspuns:

Copiii.

| Issabelle6789 a răspuns:

A doua varianta este corecta.
Exemple:
Sa fii destept
Cei doi copii au mers la scoala
Vom merge cu copiii la piscina
Sa fi fost Andrei la magazin?
Sunt mai multe?

| SofiaSf a răspuns:

Copiii cu 3 de i