| LorenaMădălina89 a întrebat:

Cum este romana la liceu? Se pune accentul pe gramatică, literatura. amandoua? Și ce lectii noi de gramatica sunt?

2 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Gramatica se mai face, dar numai la Filologie.
E gramatica din gimnaziu, mai in detaliu, chestii cu totul noi nu cred ca sunt.
"Noutatile" apar din dezvoltarea a ceea ce s-a invatat in gimnaziu.

Si DACA ar fi dupa mine, s-ar face la TOATE profilele, macar 1 ora/saptamana.
Nu la nivelul de la filologie, insa macar la cel din generala.
Pentru k tot mai mult-i este care nu stie s-a vorbeste cu mine.
De-aia.

| Koritar_Adrian_2000 a răspuns:

Gramatica o poti uita, numai literatura de la proza scurta la nuvele si poezii moderniste, neomoderniste etc, per total toate speciile epicului, liricului si dramaticului cu toti autorii canonici