| anonim_4396 a întrebat:

Cum este sistemul de invatamant in SUA? E ca la noi?

10 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Bineinteles ca NU e ca la noi.E mult mai bine organizat, la liceu ei isi aleg materiile pe care sa le studieze.Pot zice ca e ca in filmele americanelaughing
Nu are termen de comparatie, noi suntem in Evul Mediu la aspectul invatamant.

| sabin89 a răspuns:

Stii cum e bancul: Cum putem sa-i ajungem din urma pe americani? - Sa ne lase pe noi sa le organizam invatamantul happy

suntserios
| suntserios a răspuns:

Logic ca nu e ca la noi, e mult mai relaxat, mai putine materii si mai axate pe imaginatie

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Dar sunt aceleasi nivele de invatamant?

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu sa iti zic in mod exact, dar clar invatamantul din Europa si mai ales de aici din este de la noi e la un nivel mult mai ridicat si ma refer la dificultatea materiei nu la organizare sau modul de predare

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Sistemul de invatamant din USA este scump (ala privatul) iar cel public e cam cu probleme.

Daca te referi la materia predata si cat de mult se intra in ea, atunci Romania este muuuuult mai departe decat USA.

Daca te referi la aspectul practic, atunci in USA este mai simplu. Practic ti se dau pasii. Si pe aia trebuie sa ii faci. Se incearca crearea unei gandiri creative dar pe forte proprii. Ceea ce nu stiu daca este chiar bine.

In Ro se crea, nu mai stiu in prezent, o gandire asociativa, bazata mai bine pe teorie. Odata ce intelegeai baza, venea si creativitatea.

Personal, Romania mi se pare mult mai in fata multor altor state vestice, inclusiv USA.

Parerea este a mea personala, doar o impartasesc, nu o si discut deoarece am trecut prin ambele sisteme.

| anonim_4396 explică (pentru cristimihailov):

Exista, ca la noi, ciclul primar/gimnazial/liceal?

| Neuronul a răspuns:

Ar fi culmea să fie ca la noi laughing

| Aretha a răspuns:

Nu e ca la noi rolling on the floor))) Stiam ca se aleg 5 materii si pe alea le urmezi..idk

| Energyz a răspuns:

Uite si tu niste cursuri de la Yale aici, nu prea se scrie, se prezinta multe...
Din cate stiu ei au multe teme, nu stau foarte mult la scoala/facultate.
http://oyc.yale.edu/courses