| MihaiPavel21 a întrebat:

Cum fac să fiu motivat să învăț ca să iau BAC-ul? Mereu când citesc câte o operă la română mă plictisesc și apoi nu mai citesc și asta nu mă ajută la nimic...Voi cum învățați ca să luați BAC-ul la profilul de filologie, având așa de mult de învățat la română mai ales?

2 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

Eu nu am citit decat Moara cu noroc. In rest am citit rezumate si comentarii si m-am uitat la filme (unde existau filme).
Ia-ti o carte de comentarii, scoate ideile principale si structura pe care trebuie sa o respecti la fiecare opera, apoi mai citesti comentariile si la examen o sa stii sa faci un comentariu.
Pe corectori nu ii intereseaza sa o lalai cu multe randuri fara rost ci sa vada ca stii sa respecti o structura, ca stii sa punctezi niste idei si ca ai inteles ceva din opera respectiva.

| Ioan489 a răspuns:

Eu am dat bacul si l-am luat. Nici eu nu prea am fost motivat sa invat atata timp cat erau atat de multe alte lucruri de facut. Trebuie sa stabilesti un anumit timp numai pentru asta. De exemplu la biologie am luat un caiet cu toata materia necesara pentru bac, am numarat paginile si am stabilit sa invat in fiecare zi cate 5 pagini fata verso de exemplu ( astel stiam si cat timp mi-ar lua sa termin toata materia )... 5 pagini astazi, maine repetam cele 5 pagini pentru a ma asigura ca le-am retinut si apoi invatam urmatoarele 5... si asa mai departe. Cred ca poti face asta si la romana. La romana trebuie sa inveti rezumatul operelor, si sunt multe, asa ca asigurate ca le gasesti intr-o formo usoara de retinut. Daca vrei sa fi serios despre acest lurcu ar fi bine, cum am spus m-ai sus, sa iti programezi timpul special numai pentru asta ( undeva unde sa nu fi deranjat ), sa lasi restul de-o parte si sa te concentrezi doar sa invati ce ti-ai propus sa inveti in acea perioada de timp. Si faci asta in fiecare zi pentru ca trebuie ( acum depinde daca nu ai un plan de viitor, bacul nu conteaza asa de mult si desigur ca nu esti motivat happy, dar pentru inceput mai bine tratezi asta cum ca ar conta )