| anonim_4396 a întrebat:

Cum faci o recenzie a unei carti? Ce trebuie sa ai in vedere? Cam care e structura/

Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

In primul rand trebuie sa respecti pasii urmatori:inceputul, expozitiunea, intriga, desfasurarea actiunii, punctul culminant si deznodamantul.receniza reprezinta o scurta povestire, un rezumat, deci nu e cazul sa te-ntinzi prea mult.Mesajul trebuie sa fie coerent si concis in asa fel incat sa se inteleaga ce vrei sa povestesti.

9 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Prin recenzie urmaresti sa-i determini si pe altii sa citeasca acea carte. Daca este vorba despre o carte de literatura urmaresti traseul:anunti aparitia cartii scriitorului X la editura Y, precizezi tema abordata, prezinti foarte concis subiectul cartii(6fraze), faci o caracterizare succinta a personajului principal, evidentiezi in ce consta originalitatea operei, inchei cu motivarea titlului. Ordinea de mai sus nu este obligatorie. Poti intoduce elemente noi in functie de specificul cartii.Importanta este concizia. Mira

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Primul lucru e sa citesti cartea respectiva! apoi, ce ti-a spus Mira!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Draga Mira, confunzi recenzia cu prezentarea de carte. Recenzia presupune sa evaluezi cartea respectiva, punctele puternice si cele vulnerabile ale argumentatiei, ...etc

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Draga Mira, confunzi recenzia cu prezentarea de carte. Recenzia presupune sa evaluezi cartea respectiva, punctele puternice si cele vulnerabile ale argumentatiei, ...etc. Semnat blondyna

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cu grija

| pop_1217 a răspuns:

Mai invatati si voi ca va prostiti de tot

| ionutz_6125 a răspuns:

Buna tuturor! Aceasta intrebare cred ca e binevenita. Majoritatea celor care mai citesc azi o carte nu stiu ce inseamna sa faci o recenzie. Vreau sa ofer si eu un raspuns, care sper sa fie folositor.

Sunt mai multe reguli pe care as vrea sa le subliniez:

* alege un domeniu de carte in care te pricepi (ai expertiza)
* documenteaza-te despre autor (ce a mai scris, cand a scris cartea pe care doresti s-o recenzezi)
* CITESTE CARTEA! e stupid ca trebuie sa subliniez dar multi dintre cei care recenzeaza o carte nu fac decat s-o rasfoiasca, in cel mai bun caz s-o citeasca pe sarite
* nu uita sa amintesti elemente tehnice legate de carte (editura, titlu, autor, gen, numar de pagini si orice alt detaliu care crezi ca ar interesa cititorul)
* nu povesti cartea (e o greseala in care se impotmolesc o multime de recenzori)
* in timpul lecturii noteaza pe un caiet sau pe o foaie citate sau idei care te impresioneaza
* la sfarsitul cartii, cand ideile si impresiile sunt proaspete, incearca sa notezi starea de spirit pe care o simti la finalul lecturii
* realizeaza o analiza critica (daca experienta si cultura iti permit)
* opteaza pentru o parere personalizata, e cea mai gustata de cititor.

Trebuie sa stimulezi apetitul cititorului pentru lectura, trasand cateva idei intrigante care te-au determinat sa iei cartea in mana si s-o citesti pana la capat. Daca e in contradictie cu ideile tale personale despre subiect, incearca sa argumentezi. Spor la munca! :)

* material preluat de pe
http://milionarulmioritic.com/2008/06/19/cum-sa-faci-o-recenzie/

| Koncz_Ioana-Alina_1988 a răspuns (pentru ionutz_6125):

Si daca cartea iti este impusa, e de pe vremea lu` bunicu`, o urasti de cum vezi coperta, atunci...cum rezolvi problema?!?laughing)))