| DeliNes a întrebat:

Cum functioneaza modulul psihopedagogic? Se poate face si dupa facultate?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Sunt doua, nu unul!--- ambele module au drept scop profesionalizarea didactica a studentilor sau a absolventilor unei facultati care aleg sa urmeze o cariera didactica. Cariera didactica fiind o alegere personala a fiecaruia, tot asa si cele doua module sunt o alegere --- nimeni nu te poate obliga sa le faci! De alfel, aceste module sunt organizate de catre un departament distinct din cadrul universitatilor(DPPD)care are un regulament si un plan de invatamant propriu.

Modulul psihopedagogic este organizat pe doua nivele:
* nivelul I derulat in timpul studiilor de licenta(cu plata sau fara plata in functie de statutul studentului"la buget","la taxa"), confera dreptul de a preda specializarea(de licenta) in invatamantul obligatoriu
*nivelul II derulat in timpul studiilor de master(cu sau fara plata)confera dreptul de a preda in invatamantul liceal, postliceal si universitar.
Dupa absolvirea fiecarui modul se elibereaza un certificat.
Fiecare dintre cele doua module pot fi urmate de catre absolventi de studii universitare in regim postuniversitar si contracost.

| DeliNes explică (pentru alessia5158):

Deci sunt niste cursuri in plus cum ar veni nu? La sfarsitul carora se da examene?

| alessia5158 a răspuns (pentru DeliNes):

Da, sunt cursuri facultative(nu sunt obligatorii). La sfarsit, se da un asa numit "examen de absolvire".

4 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Da dar trebuie sa îl platesti.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Poti sa-l faci dupa, dar dar e pacat sa pierzi atata timp, plus ca daca intri la buget nu il mai platesti.