| SelenaTpu a întrebat:

-Cum funcționează telefoanele mobile? Adică cum se transmite semnaulu la antenă și prin ce. Cum se face conversia din voce în semnal și invers semnal în voce? Și cred ca lista de întrebări e mai mare, dar se înțelege.

5 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Semnalul este transmis prin voce folosind un microfon,deci microfonul o piesa electronica,capteaza semnalul sonor,adica vocea,o duce intr-un aparat care o transforma in unde,in energie si o trimite in aer printr-o antena,undele respective nu se aud laughing

Mai departe,un alt aparat,numit telefon,receptioneaza acele semnale,le face ce le face si le trimite catre un alt dispozitiv numit difuzor,asta transforma semanalul ala sub forme de unde in semnal sonor,adica zgomote,tot unde, dar ce le poti auzi.

Asta este asa in mare. Telefoanele mobile is ceva mai complicate decat am zis mai sus,nu functioneazxa ca si un radio,dar asta conteaza mai putin,ce conteaza este baza.

Deci asa cum tu auzi,cum vorbesti,la fel se intampla si cu telefoanele cu radio sau TV.

Gura ta este difuzorul,iar urechea este microfonul laughing deci urechea preia zgomotele din exterior,le capteaza si le transforma in semnale electrice,ceva gen codu morse laughing apoi is preluate de celule auditive si duse la creier, ala le proceseaza, vede despre ce este vorba si apoi raspunde tot prin semnale electrice, care ajung la gura unde is transformate in vibratii sonore, in zgomote.

Nu stiu de am zis bine, dar macar am incercat laughing

| Brizbriz a răspuns:

Pe foarte scurt, de foarte multa vreme s-a gasit o metoda de transmisie a semnalului digital, care, la baza e format din 0 si 1, deci ai semnal (1) sau nu (0)
deci comunicatia e digitala, iar conversia din semnal in voce se face cu un software numit "codec audio"
singura inovatie serioasa, fata de wifi, este faptul ca reteaua e formata din celule, adica zonele de acoperire a unei antene (care sunt mici, mult mai mici decat, de ex. statiile de emisie receptie din taxiuri, care bat in tot orasul) iar ei au reusit chiar de la inceput sa faca, ca sa treci de la o celula la alta, transparent si fara sa pierzi conversatia (sa ti se inchida apelul)

| Denly a răspuns:

Cand vorbești la telefon, microfonul capteaza sub forma vibratiilor tot ce zici si le transforma in format digital (1/0) apoi prin unde elecromagnetice se transmite acea informatie catre un releu care preia informatia si o transmite spre satelit. Satelitul transmite mai departe informatia spre releu care este receptor si releul transmite catre telefonul care primeste vocea. Semnalul primit de telefon este transformat din (1/0) inapoi in semnal electric care face sa vibreze difuzorul in acelasi mod cum vibra microfonul cand primea informatia.
Pe scurt: vocea creaza vibratii care sunt captate de un telefon si trimise catre alt telefon.