| daniel176 a întrebat:

Cum identific actiunea intr-un text care apartine genului epic?

1 răspuns:
| Danzell a răspuns:

Are narator, se prezinta in timp si spatiu, are personaje care participa la actiune, are ca moduri de expunere, naratiune, descriere, monolog si dialog, este structurata in general pe momentele subiectului:

Expozitiunea (fixeaza locul timpul si imprejurarile actiunii);
Intriga (momentul declansarii actiunii);
Desfasurarea actiunii (prezentarea in ordine cronologica a intamplarilor);
Punctul culminant;
Deznodamantul.