| ana19anamaria_5941 a întrebat:

Cum imi dau seama cand "o" este numeral sau articol nehotarat? Vreau mai multe exemple.

Răspuns Câştigător
| Andreea069 a răspuns:

Când e numeral, trebuie să existe mai multe numere în propoziție. De exemplu: Mă duc la magazin și cumpăr o înghețată și două pâini.
Și când e articol e singurul număr din propoziție: Îi place de o fată din școală.winking
Am dat exemple cu "o", dar și "un" e tot articol/numeral.

Fundă? puppy dog eyes

4 răspunsuri:
| PVAAVU a răspuns:

Articol nehotarat:Am gasit o pisica.Numeral: Da-mi o palma.Articolul nehotarat precede un substantiv, dand exemplu; iar numeralul arata de cate ori e substantivul.

| SucDeGuava a răspuns:

Numeral e cand se afla in paralel cu alt numeral, spre exemplu: Am cumparat o carte si doua caiete. Aici "o" este numeral cardinal deoarece "doua" evidentiaza unicitatea cartii. Articol nehotarat e in celelalte cazuri, cele obisnuite: Merg cu o prietena la film.

| Ionutzu_6007 a răspuns:

De ex cand spui : Eu am O carte si doua caiete. O aici este numeral. Cand spui spre ex: O fata mi-a zambit. este art nehot