| anonim_4396 a întrebat:

Cum imi pot motiva copilul sa invete mai bine la scoala?

Răspuns Câştigător
cristian
| cristian a răspuns:

Din pacate nu prea poti. El singur decide.Nu toti care au avut si rezultate bune la invatatura au ajuns si bine. Unii chiar au clacat.Important este sa-i insufli o vointa puternica si sa-i explici ce inseamna competitia in viata de zi cu zi. Cel mai bun si cel mai tare va invinge.In acest sens iti recomand catrea lui Pavel Corut:Arta succesului pentru copil.Pa cuvant.

9 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Vezi mai jos niste link-uri avizate despre aceasta problema
http://www.click.ro/Utile/motiveaza-ti-copilul-sa-invete-de-mic
"Nu trebuie sa se simta obligat de tine sa faca lucrul respectiv. Fa-l sa creada ca decizia de a invata este al lui. Copiii nu trebuie sa simta ca invata, ci ca se joaca."
"Nu-i spune sa puna mana pe carte si asta cat mai repede ca altfel va avea de-a face cu tine. Nu va avea niciun efect asupra lui. Sau in cel mai rau caz va face exact contrariul"
http://femina.rol.ro/art/9577-36-Motiveaza-ti_copilul_sa_invete.htm
http://www.ecopii.ro/......nvete.html
Parerea mea ar fi sa citesti si sa vezi care din sfaturi se potrivesc cel mai bine copilului tau. Depinde de varsta copilului si de cat de slab e acum la scoala. De obicei e bine sa inveti impreuna cu el. Sa-i explici unde nu intelege fara sa te enervezi. In general e bine sa te implici si sa il ajuti, daca nu poate, sau nu e interesat sa invete singur. Daca tu nu poti face asta (din motive obiective) atunci e bine sa platesti un meditator in care ai incredere. Vezi mai sus despre cum poate fi stimulat cu premieri, nu foarte consistente, dar pot fi lucruri pe care si le doreste foarte mult si pe care in mod normal nu i le-ai cumpara. Sper sa mearga..., Succes la invatatura.

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

La noi este o problema, elevii merg la scoala mai mult obligati decat din placere.In alte tari copii sunt dornici sa invete, sa cunoasca, asta deaorece materiile din alte tari se bazeaza pe dezvoltarea culturii generale si au tehnici moderne care le permit elevilor sa memoreze din clasa tot ce au nevoie.La noi invatamantul se bazeaza pe ''umplerea'' capului cu cunostinte care se vor dovedi nefolositoare in timp! Nu cred ca o sa reusesti sa-l motivezi atata timp cat nici scoala nu-si da interesul.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Parerea mea e ca... cel mai usor ar fi sa-i oferi recompense. Ii spui sa invete, il mai si ajuti eventual... si de fiecare cand procedeaza bine, ia o nota buna ii oferi o recompensa (mai mare sau mai mica)... in caz contrar poti sa nu-i oferi ce iti va cere...

| scriitor a răspuns:

Simplu. Stabileşte-i obiective clare. Exemplu: dacă iei 10 note consecutive de 10, indiferent de materie, primeşti un cadou, ceva ce îşi doreşte. Dacă reuşeşti să termini anul şcolar printre primii cinci primeşti 100 de lei, dacă termini pe locul 3 primeşti 200, pentru locul 2 -300, pentru primul loc 500. Sau pentru fiecare realizare oferă-i ceva, du-l la patinoar, la zoo, la cinematograf, la mare, la munte.

pupimik
| pupimik a răspuns:

Roaga`l sa invete.Cand el te va ruga sa faci ceva pentru el (sa ii cumperi ceva, sa il lasi undeva) spune-i ca el nu te-a ascultat pe tine cand i-ai spus sa invete.si ca data viitoare vei face si tu la el.De data asta il asculti dar chestia asta nu se va intampla daca el nu-si schimba atitudinea fata de scoala.Decat sa il pedepsesti e mai bine asa. Spune-i ca ii dai acel ceva doar daca promite sa faca mai multe exercitii la mate, daca citeste cateva pagini zilnic (gasesti tu). Daca observi ca nu se tine de promisiune, astepti proxima ocazie cand are nevoie de ceva si ii vei spune si tu "nu".
Obisnuieste`l sa ofere si el la randul lui ceva... din moment ce primeste tot ce vrea de la voi. Spune-i ca pentru toate excursiile, jucariile, iesirile afara, jucatul pe calculator(si tot ce-i mai place lui sa faca) iti doresti in schimb sa se ocupe mai mult de scoala. Nu-i spune doar "invata" pentru ca nu o va face. Ocupa-te de el.Intreaba-l mereu ce orar are a doua zi... daca si-a facut temele si daca nu-l poti ajuta cu ceva ce nu a inteles legat de scoala.Asa va prinde incredere sa iti ceara ajutorul daca nu se descurca cu ceva.

Pentru el va fi destul de nasol.Si eu sunt inca la scoala...si nu as suporta sa imi faca mama sau tata asa ceva...sa vina sa ma ia la rost cu ce ore am si daca mi-am invatat. Dar pe el daca il obisnuiesti de mic asa... ii va fi mai usor pe viitor.Va deveni mai responsabil din punctul asta de vedere si nu va mai trebui sa il controlezi tu. Daca vezi ca o ia iar pe ulei, spune-i ca vei incepe din nou sa ii controlezi temele si daca si-a invatat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde de varsta, daca este la inceput este mai usor. daca ai posibilitati acomodeaza o camera doar pentru el, cu multa lumina, ordine si nu plina de lucruri inutile, trebuie sa il inveti sa faca rezumate concise pentru ai fi mai usor memorat, aplicarea a ceea ce invata ii este de mare ajutor(exemple concrete), motivarea prin recompense dar sa nu fie exagerate, ordonarea ideilor, de obicei exemplul din familie ajuta extrem de mult, nu il umili si nu il pedepsi, nu ajuta la nimic din contra, felicita-l de fiecare data chiar daca nu esti multumita de rezultate, increderea ta ii va da forte, ajuta-l sa isi faca lectiile dar asta nu inseamna sa ii faci tu temele. vorbeste mai des cu profesoara si intreab-o la ce este in deficit eventual te poate invata tehnici iar copilul o sa observe ca si tu esti interesata de evolutia lui. timp liber pentru joaca in aer liber, eventual pote chema alti prieteni acasa pentru a face temele si a schimba pareri, o atmosfera linistita si plina de armonie in casa fara tensiuni sau conflicte il ajuta in a se concentra mai bine.succes!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Rastindu-ma la el

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

prin o branza mare

| ferefe a răspuns:

Uite eu am copilul la gradinita si eu asa il stimulez sa invete poezii, sa fie cuminte, etc. Am facut cu el un joc. M-am gandit ca in fiecare luna oricum ii cumpar cel putin o jucarie. Am zis ca o jucarie normala nu foarte scumpa ajunge cam la 30 de Roni. Am zis asa, daca el invata o poezie si mi-o zice, ii dau 1 Ron, daca educatoarea imi zice ac a fost multumita de el in ziua respectiva si ca a fost cooperant ii dau 1 Ron. Daca acasa ma asculta si e cuminte ii dau un Ron. Faza e ca nu depasec niciodata 1 Ron pe zi. I-am explicat ca nu-i voi mai lua nici o jucarie si daca va vrea jucarii trebuie sa munceasca pentru a si le castiga singur.
Acum daca grseste, imi da 1 Ron, daca se bate la gradinita, imi da 1 Ron, daca e obraznic acasa imi da 1 Ron si tot asa. Vreau sa zic ca am cel mai destept copil si cel mai cuminte si intelegator cu aceasta metoda.