| Yuii a întrebat:

Cum învăț lecțiile mai ușor (istorie, geografie, științe etc.)?
P. S. uneori nu rețin cum ar trebui și a doua zi uitsad

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Memo Plus! laughing

11 răspunsuri:
| Rockart a răspuns:

Cred că înveţi papagaliceşte, altfel nu văd cum poţi uita până a doua zi. Eu şi acum îmi aduc aminte prima lecţie la istorie care am avut-o de învăţat anul ăsta.

Fii şi tu atentă la ore şi acasă scrie lecţia pe o foaie, subliniază sau colorează ideile principale cu culorile preferate (dacă ai memorie vizuală poţi reţine foarte uşor în felul ăsta) şi citeşte de câteva ori în aşa fel încât să înţelegi ceea ce citeşti, nu să memorezi ca papagalul. În timp ce repeţi mai schimbă cuvintele, mai modifică fraza, etc.

Baftă!

| KittyKa a răspuns:

Pai, uite cum fac eu:
1. Sunt atenta la ore ( este ESENTIAL ), iar cand nu inteleg ceva ridic mana si pun intrebarea.
2. Invat in ziua respectiva ( cand am istorie, geografie, etc ). Cum invat? Simplu. Toata materia pe care ai dat-o la ora o treci ( o copiezi ) pe un alt caiet, un caiet " particular ", insa cand copiezi trebuie sa fii atenta si la ce copiezi/ citesti. Altfel nu are rost sa treci nimic. Ah da, partile mai importante le subliniez cu o carioca fosforescenta, si pe alea le memorez exact asa cum sunt ele.
3. Imi fac mereu temele. Temele/ exercitile te ajuta sa intelegi mai mult materia. Deci este foarte bine daca le faci, asa vei memora mai usor.
Ah da, dupa ce faci toti pasii acestia, incearca sa-ti amintesti ce-ai invatat. Stiu ca pare mult. Dar daca vrei un " 100% " va trebui sa faci pasii astia exact cum ti-am spus. Eu am luat la multe teste " 100% ", la care respectivele materii erau istoria si stiintele. La inceput poate sa para greu, dar merita efortulwinking Bafta happy

| Coody a răspuns (pentru KittyKa):

XD sa fiu atent la ore tu glumesti!

| StoicaAndi a răspuns:

Pai cea mai usoara metoda este care ti-o spun acum dupa parerea mea(dureaza vreo 10 minute ca sa inveti vreo 5 foi A4). Iei prima propozitie si o inveti de pe rost.Iei a doua propozitie o inveti de pe rost si spui amandoua propozitii pe de rost.Si tot asa(depinde cat ai de invatat)

| Coody a răspuns (pentru StoicaAndi):

Ai spus de pe rost de pe rost si apoi corect pe de rost

| DryX a răspuns:

Pai nu citi toata lectia. Copieti de pe caiet pe o foaie ce este mai important si invata de pe foaie sau fa-ti un caiet cu notite.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa inveti sau sa citesti de multe ori lectia si cand te culci sa o repeti, apoi sa adormi repetand. A doua zi ar trebui s-o stii impecabil. Lucreaza pentru mine

| Emilian601 a răspuns:

Invata cu o zi inainte ...in caz de test cu vreo 3 zile inainte (in urmatoarele 2 doaR repeti) happy

| gaby140 a răspuns:

Uite cum fac eu...sigur o sa razi, dar eu sunt foarte pasionat de muzica asa ca pun toata lectia pe o melodie-genul care nu o poti scoate din cap-si o cant de foarte multe ori. In timpul testului o cant in gand.
Daca esti ascultata aceasta varianta cade deoarece nu te poti apuca sa-i canti profesorului lectia, nu big grin. Daca sunt ascultat ma trezesc cu o ora mai devreme si-mi repet lectia atunci deoarece retii mai bine dupa ce ai dormit o noapte intreaga. Sper ca ti-am fost de ajutor!

| Irinushh a răspuns:

O sa razi da eu de obicei imi scriu ideile principale pe o foaie si invat si din manual sau daca gasesc cv mai interesant de pe internet....Si imi lipesc pe dulap o coala A3 si imi iau un marker si ma imaginez la raspuns (asa fac la chimie la formule sau la mate la o problema ) laughing stiu ca e comic dar pe mine ma scapa de emotiile de la raspuns. De invatat nu e greu daca prinzi repede din clasa si nu te lasi distras de fazele tari pe care le fac colegii rolling on the floor stiu ca e greu sa fii atenta, dar o sa te ajute happy Informeaza-te de pe net, din carti si toate astea o sa se le observe chiar si profesorul respectiv big grin

| krewoman a răspuns:

Eu îmi imaginez totul ca o poveste (la istorie) si totul e mult mai interesant.