| LeeMinHo00 a întrebat:

Cum invat engleza? Nu teorie,teoria o stiu bine,stiu timpurile,etc,ma descurc si la tradus,dar cand e sa vorbesc,ma pierd,nu prea inteleg.
Cand aud o melodie,si incerc sa o traduc,nu prea reusesc,vorbeste prea repede,dar daca cineva imi arata versurile,nu am nici o problema.
Cand incerc sa vorbesc in engleza,nu pronunt prea bine,nu am accent, dar cand scriu ma descurc putin mai bine.
Ce ar trebui sa fac? Voi cum ati invatat?

Răspuns Câştigător
| PunkyA a răspuns:

Exact asa eram eu! Cand aveam de facut compuneri pentru scoala scriam 5-6 pagini, dar cand trebuia sa vorbesc fara un text in fata ma blocam si pronuntam cuvintele ciudat( chiar daca stiam cum se pronunta corect).
Daca iti place engleza nu o sa fie greu sa ajungi sa pronunti bine( in legatura cu accentul nu prea ai ce sa faci... Dar oricum nu trebuie neaparat sa vorbesti cu accent american - cei din Regatul Unit si Austrialia au accente total diferite). Ideea e ca trebuie sa vorbesti in engleza cat de mult poti pentru ca asta o sa te ajute la pronuntie, sau sa citesti carti( in engleza, desigur) cu voce tare.

Eu am inceput prin clasa a 5-a ( cred...) sa scriu versuri in engleza. Pentru mine e un mod placut sa-mi exprim sentimentele si sa invat cuvinte noi.
Te ajuta si daca vorbesti cu prietenii in engleza... Eu am o prietena care stie si ea engleza( am fost colege de clasa 8 ani) si de multe ori vorbim in engleza chiar si pe strada. Oamenii se uita ciudat la noi, dar nu conteaza laughing.
Also( ca tot vorbim despre engleza), eu ma uit si la seriale/filme in engleza fara subtitrare( sau ai putea sa te uiti la filme cu subtitrare in engleza). Am inceput cand eram mai mica si ma uitam la Wizards of Waverly Place.

Si revenind la accent pe mine ma enerveaza persoanle care comenteza daca pronunti cuvintele cu accent britanic(adica daca pronunti can't= cant, si nu kent/chent - o sa spuna ca nu stii ENGLEZA). Adica totusi e engleza( adica english, care vine de la England, care este o regiune din Marea Britanie) si mi se pare normal sa vorbesti cu accent fara sa primesti comentarii.( nu cred ca te interesa, dar... laughing)
So, basically - you have to practice!
Mie imi place foarte mult engleza( motiv pentru care sunt la filologie bilingv engleza) si sunt absolut obsedata de UK, de accentul britanic... Si imi doresc sa ajung sa locuiesc in Londra.

Sunt destul de sigura ca ce am scris mai sus nu prea are sens( am schimbat subiectele cam des...), dar sper ca ai inteles la ce ma referwinking.

So yeah... Have fun talking in english!

| rayo18 a răspuns (pentru PunkyA):

Uita-te la prosin break cu sau fara subtitrare o sa inveti sa pronunti mai bine plus ca eu cel mai bun serial din toate timpuriletongue FUNDA?

2 răspunsuri:
| rayo18 a răspuns:

Uita-te la Prison Break cu sau fara subtitrare o sa te invete sa pronunti bine plus ca e cel mai bun serial din toate timpurile