| Sebi01151995 a întrebat:

Cum invat mai usor adica de exemplu sa zicem ca am de invatat ceva o poezie sau nu stiu ceva de genu sa o retin mai repede si pentru mai multa perioada care ar fi modul de invatare? imi puteti spune cum sa invat mai bine? si sa nu uit a 2 zii sa ma balbai in gura?

Răspuns Câştigător
| M25M a răspuns:

Cel mai bine in cazul poeziei, este sa te folosesti de imagini vizuale, auditive, oflactive, care de altfel cred ca nu lipsesc unui text liric.
Imagineaza-ti ceea ce citesti, prin seturi de imagini care se muleaza pe un vers pe doua pe o strofa etc.