| AvalohAlyn a întrebat:

Cum ma pot adapta intr-un colectiv scolar nou?

Răspuns Câştigător
| AnonimaOk a răspuns:

Faci cunostinta cu noii colegi, ajuta-i la nevoie, petreceti-va timpul impreuna in afara scolii ca sa va cunoasteti mai bine si sa legati prietenii, lasati competitia ca in primul rand suntem oameni...
Nu poti sa le placi tuturor. Te vei apropia, cel mai probabil, de oamenii cu interese comune, gusturi asemanatoare, perceptii compatibile asupra vietii in general.
Daca nu vrei sa fii "oaia neagra", cel exclus mereu, ar fi niste reguli de aur: nu fi paracios, nu exagera cu competitia, nu spune glume seci = umor de santier, nu injura prea mult ca poate te vei face remarcat dar nu va dura si nu va fi intr-un sens bun, fii atent cu fetele si nu actiona "porcos".
Parerea mea este ca trebuie sa fii degajat, toti sunteti oameni. La inceput cred ca toata clasa va fi timida, pana sparge cineva gheata.
Mult succes mai departe!

4 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Nu te grabi, observa, vezi care sant grupurile, fi sociabil, cred ca aici vei fi mai in elementul tau decat dincolo, pentru ca profilul ti se potriveste. Salut.

| xeniaroberta11 a răspuns:

Prima oara faci cunostinta cu o persoana placuta, eventual daca sunteti colegi de banca sunteti mai buni prieteni si iti petreci timpul cu el, incet incet ve.ti imparti acelasi grup de prieteni, daca nici el nu stie pe nimeni lumea o sa va ia ca nedespartiti si un prieten al lui este al tau si un prieten al tau este si al lui, sper ca am fost de ajutor!

| Moldi_Scriitoare_2000 a răspuns:

Buna. Urmaresti si tu cam, cum se comporta ceilalti, si te adaptezi. Sa ai o zi buna.

| Pasu_Andra_1999 a răspuns:

Fii tu insuti happy comunica cu cei din jurul tau, glumeste si ajuta-i cand au nevoie de ajutor dar cel mai important lucru este sa fii cat mai sociabil