| PrajituricuL1977 a întrebat:

Cum mă pot transfera de la un liceu cu profil economic, la profesionala? In semestrul 2 merge, vreau detalii dacă știți.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, te poti transfera in vacanta dintre semestre, depunand o cerere de transfer la scoala profesionala.
Conform Regulamentului-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul MEC nr. 5447/2020, citez:
"ART. 141.(1)Elevii din învăţământul liceal, din învăţământul profesional şi din învăţământul postliceal se pot transfera, păstrând forma de învăţământ, cu respectarea următoarelor condiţii:
e)elevii din clasele a IX-a, a X-a şi a XI-a din învăţământul liceal se pot transfera în aceeaşi clasă în învăţământul profesional cu durata de 3 ani după susţinerea examenelor de diferenţă, în limita efectivului de 30 de elevi la clasă şi în baza criteriilor prevăzute de regulamentul de organizare şi funcţionare a unităţii de învăţământ la care se solicită transferul;"
De altfel te poti transfera si acum, avand in vedere prevederile actului normativ citat, art.144, citez:
"(4)Transferul elevilor în timpul anului şcolar se poate efectua, în mod excepţional, cu respectarea prevederilor prezentului regulament, în următoarele situaţii:
c) de la clasele de învăţământ liceal la clasele de învăţământ profesional;"
Va trebui sa te interesezi si la scoala profesionala, poate avea unele reguli specifice privind transferul.

| sierra1 a răspuns:

La sf. sem I, du-te la secretariatul de la profesională, fă o cerere și ești gata rezolvat