| anonim_4396 a întrebat:

Cum ma sfatuiti sa imi invat copilul sa mearga pe bicicleta?

5 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Incetul cu incetul, mai intai puneti la bicicleta roti ajutatoare si apoi tinandu-l de sa si ghidon faceti cu el cateva ture. Azi 2 - 3, maine inca 2 -3, apoi tineti-l numai de sa si cand prinde incredere in el lasati-l singur. Dupa un timp scoatei si rotile ajutatoare si gata.

cristian
| cristian a răspuns:

Cel mai usor este daca gasesti o panta lina care nu este circulata.
Pentru inceput copiulul trebuie sa invete sa-si mentina echilibrul si sa manevreze ghidonul fara a pedala.
Pas cu pas dupa ce-si mentine echilibrul incearca sa pedaleze fara a brusca ghidonul.
Eu asa am invatat singur.

| Zoombe3 a răspuns:

Pe mine bunicul m-a invatat, pe la 5 ani, m-a luat de mana si m-a dus pe un deal lin dar destul de lung din care m-a pus sa merg in jos, mi-a promis ca nu imi va da drumul pana nu ma opresc. Cand am ajuns la baza delaului si am vazut ca bunicul era tot acolo am fost foarte fericita ca am reusit sa merg si singura.

| hugin a răspuns:

Bicicleta cu roti ajutatoare pentru. inceput apoi doar 1 roata ajutatoare si dupa asta sigur o sa vrea singur sa renunte la roata ajutatoare happy

| nicoleta_5825 a răspuns:

Spune-tii ca doriti sa va jucati impreuna cu bicicleta, si pentru asta trebuie sa existe o anumita ordine pentru ca el sa nu reuseasca sa puna prea multe intrebari.