| AnonymousMm a întrebat:

Cum pot afla cat este radical de ordin 3 din 2 folosind calculatorul de pe computer(ca sa nu zic din nou calculatorlaughing)?
Funditahappy!

Răspuns Câştigător
| Jadeite a răspuns:

Http://www.basic-mathematics.com/nth-root-calculator.html - calculeaza radical de ordinul n
http://www.csgnetwork.com/cuberootcubecalc.html - doar pentru radical de ordinul 3 (cube root)
de pe calculatorul din windows (cel scientific), doar daca ai folosi butonul de ridicare la putere x^y, unde x=2, y= 1/3=0.3333333333 (sa fie cat mai precis rezultatul; radical de ord 3 e echivalent cu a ridica un nr la puterea 1/3)