| cristina40225 a întrebat:

Cum pot afla ultima cifra a unui numar la o putere foarte mare?

Răspuns Câştigător
| IoAlexandra a răspuns:

Vei intelege mai bine dupa un exemplu:
3 la 2013
3la 1 are ultima cifra=3
3la 2 are ultima cifra= 9
3la 3 ultima cifra=7
3 la 4=1
3 la 5=9
deci, din 4 in patru se repeta ultima cifra. 2013/4=503 rest 1
iei restul si ultima cifra este egala cu numarul(3) la puterea restului(1), deci 3la1 cu=3.
Un alt exempul ca sa te verifici este sa iei un numar la o putere mai mica si sa aplici regula.
7 la a-5a=16807 ultima cifra=7
7 la a1-a=7
la a 2-a=9
la a 3-a=3
la a 4-a=1
la a 5-a=7
deci se repeta din 4 in 4
5/4=1rest1
7 la 1 are ultima cifra=7
Adevarat. Sper ca ai inteles si nu te-am incurcat.

| Olimpiu_Turcu_1995 a răspuns (pentru IoAlexandra):

Mersi big grin

| Andrei_Timi_1981 a răspuns (pentru IoAlexandra):

Bravo m-ai ajutat si pe mine happy

5 răspunsuri:
| fuzzer a răspuns:

Imultindu-l presupun.

| elysi a răspuns:

Depinde in ce se termina numarul pe care il ridici la putere. Daca se termina in:
1 -> clar, la orice putere se va termina tot in 1
2 -> ultima cifra se repeta din 4 din 4 cand il ridici la puteri (2, 4, 8, 6), deci imparti puterea pe care ti-o dau ei la 4 si vezi restul ca sa iti dai seama care in care din alea 4 se va termina numarul tau
3 -> tot din 4 in 4 se repeta ultima cifra (3, 9, 7, 1)
4 -> se repeta din 2 in 2 (4, 6)
Si tot asa vezi la toate cum se repeta... Sper ca ai inteles happy Am obisnuinta de a explica prost.

| GodZZila a răspuns (pentru elysi):

Si la cifra 7 se repeta din 7 in 7 si ultima cifra poate fi 9?